| Xenoverse1 a întrebat:

Eu am un Samsung A5 2017 si in fiecare seara bag telefonul la incarcat indiferent ce procent are bateria telefonului si il las la incarcat pana a doua zi dimineata.

Si vreau sa aflu daca e bine sa las telefonul sa se incarce in fiecare noapte?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu îl incarc seara. Dacă nu se încarcă complet, îl mai pun și a doua zi dimineață.

| gelu1970 a răspuns:

Nu e bine.
Scurtezi viața bateriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefoanele noi chiar si galaxy u s6 al meu din 2015 odata ce ajung la 100% opresc incarcarea, deci nu se poate intampla nimic rau, eu fac la fel ca tine de 4 ani si bateria este f ok.
Daca vrei sa dureze mai mult bateria este important sa il incarci inainte sa ajunga sub 20% si sa nu il lasi sa ajunga sa se stinga, asta pe termen lung, daca se intampla de cateva ori pe luna nu are nimic.

| JUNNKiE47 a răspuns:

Nu nicio problemă, cât timp ai un încărcător original il poti încărca în orice mod vrei.

| alexyk96 a răspuns:

Nu este nici o problema atat timp cat il incarci cu incarcatoru original.De ce?
Pentru ca si incarcatoru are un cip si comunica cu telefonul si cand ajunge la procent 100% telefonul da comanda incarcatorului sa nu mai furnizeze curent. Sper ca te-am ajutat?

| Jogo211 a răspuns:

Bateriile telefoanelor din ziua de azi contin li-on care nu este afectat. Se opresc singure atunci cand sunt incarcate complete (telefoanele/bateriile).
Un alt factor important este incarcatorul, daca este original nu ai nici o problema.