| Liviu321 a întrebat:

Salut! Ieri mi-am facut impreuna cu familia portare de la Orange/Vodafone la RDS-RCS pentru abonamentul Optim nelimitat. Am prins si oferta de black friday la jumatate de pret. In total platim 3 persoane circa 4.95 euro timp de 8 luni. In abonament se specifica faptul ca totul este nelimitat. Minute, sms-uri in alte retele, internet. Problema este urmatoarea: de ieri si pana azi cat am stat pe afara am folosit internetul de la ei (3G-ul). Azi primesc mesaj cum ca datele roaming au ajuns la 90% din totalul pe care il pot efectua. Pai nu era vorba ca am net nelimitat? Eu stiam ca roaming este pentru strainatate. Nu mi se pare prea ok pentru 20 de minute cat am stat pe Youtube si tot atat cat m-am ghidat cu GPS-ul pentru a ajunge la o locatie sa mi se consume netul care intelesesem eu ca este nelimitat. Pai eu am cheltuit maxim 200 mb in 2 zile si gata netul. Atunci pe ce pot intra ca sa am net nelimitat? Se mai poate schimba ceva la abonament pentru a fi nelimtat tot interenetul indiferent unde intru?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E! Da. Ei au roaming pe Vodafone. Am uitat! Acum le merge site-ul. Uite ce abonament ai tu: http://www.rcs-rds.ro/......fonie-digi
Pana am scris asta iar nu mai merge site-ul. Sa-i ia dracu!
Oricum ai numai o parte din abonamentul de date de 5 Gb cu viteza maxima. L-ai folosit si la o anumita data o sa se reinoiasca. Pana atunci o sa ai viteza mai mica. Ca sa nu mai am probleme de astea eu mi-am luat un router (stau toata ziua acasa din cauza unei boli). Si stau numai pe router avand de la ei internet si pe PC.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai net nelimitat dar la viteza maxima ai numai 5 Gb. La minutele din strainatate ai numai 3000 de minute si alea in principalele retele nu in toate. Pe site-ul lor poti sa verifici care-s gratuite. Imi pare rau ca nu le merge site-ul ca-ti dadeam si link-uri.

| Liviu321 explică (pentru Salontanul):

Nu e vorba de viteza. E vorba ca aproape mi s-au consumat datele in roaming national luna aceasta. Imi spune ca daca ajung la 100% numai pot folosi aceste date luna aceasta. In schimb pot folosi in continuare date mobile in reteaua proprie Digi Mobil. Eu nu am cu cine vorbi in afara tarii, acele 3000 de minute nici nu le voi folosi. E vorba doar de net. Nu mi se pare ok sa mi se termine netul pentru 20 de minute de Youtube si 20 de minute de folosit GPS-ul.

| Salontanul a răspuns (pentru Liviu321):

Nu cred. Cred ca este o problema. S-ar putea sa fie numai o parte pentru o perioada mica. La reinoire o sa ai toata cantitatea dar ti-am spus nu este o problema pentru ca dupa consumarea cantitatii maxime, internetul functioneaza dar cu viteza mai mica. Ideea este ca daca ai facut abonamentul in 22 si ei reinoiesc abonamentele in 26, ai numai 4 zile in care ti-au dat net proportional 4 zile din 30. Dar din 26 o sa-ti dea cantitatea maxima. Eu m-am incurcat din cauza ca ai zis de roaming. Roaming intern nu exista. Roamingul este doar extern. Oricum, internetul n-are legatura cu roamingul. Roamingul se refera la minute de telefonie nu la cantitatea de trafic de date.

| Liviu321 explică (pentru Salontanul):

Http://postimg.org/image/tqxl0inv5/ asta este sms ul pe care mi l au dat. Sper sa fie ca tine altfel n ar fi afacere cu netul asta.

| Liviu321 explică (pentru Salontanul):

Si eu am router cu net de la ei. Dar imi trebuia si cand eram afara si nu aveam posibilitatea sa iau net de la router. Nu m ar deranja daca mi ar scadea viteza dar sa am net tot timpul. Oricum tot nu cred ca pentru 5 melodii ascultate pe youtube si pentru 20 de minute de folosit gps ul am reusit sa consum 5 gb. Inainte, la cartela de la Orange nu consumam intr o luna 1 gb si tot cam asa il foloseam. O sa ma duc si la ei sa vad cum stau lucrurile. Oricum merci frumos pentru ajutor si multa sanatate!

| Salontanul a răspuns (pentru Liviu321):

Ti-am spus ca nu ti-au dat toti cei 5 Gb ci numai partial din ei. Vezi ca in telefon s-ar putea sa ai o optiune in setari ceva de genul "rata de utilizare a datelor". Acolo iti arata cat ai consumat.

| Minimalistul a răspuns (pentru Salontanul):

Referitor la reinnoirea abonamentelor, din cate stiu se face pe 1 a fiecarei luni. Am observat chestia asta si la mine.

| Salontanul a răspuns (pentru Liviu321):

E! Da. Ei au roaming pe Vodafone. Am uitat! Acum le merge site-ul. Uite ce abonament ai tu: http://www.rcs-rds.ro/......fonie-digi
Pana am scris asta iar nu mai merge site-ul. Sa-i ia dracu!
Oricum ai numai o parte din abonamentul de date de 5 Gb cu viteza maxima. L-ai folosit si la o anumita data o sa se reinoiasca. Pana atunci o sa ai viteza mai mica. Ca sa nu mai am probleme de astea eu mi-am luat un router (stau toata ziua acasa din cauza unei boli). Si stau numai pe router avand de la ei internet si pe PC.

| Minimalistul a răspuns:

Stai intr-o zona cu acoperire partiala sau defel a retelei Digi Mobil, moment in care intra Vodafone (prin Roaming National) la care ai doar 200 MB. Internetul este nelimitat si aici vine smecheria: ai 5 GB de internet 3G la viteze de pana la 21, 6 Mbps dupa care scade viteza la 128 Kbps si viteze de pana la 150 Mbps (4G, doar daca esti in aria de acoperire) fara limita de trafic pana la 31 decembrie 2015.

| Liviu321 explică (pentru Minimalistul):

N am avut problema asta, cu smenalul pana acum. Pe unde am fost am avut semnal full de la ei. Doar ieri cand am fost intr o parcare subterana mi-a intrat Vodafone dar atunci nu intrasem pe net. Oricum, sper sa nu-mi bage cost suplimentar. Am deja 0, 08 euro si nu stiu de unde. E o suma foarte mica dar normal ar fi trebuit sa nu fie deloc, zic.

| Minimalistul a răspuns (pentru Liviu321):

Este posibil ca tu sa fi vazut ca ai semnal full dar de la Vodafone, fara sa scrie la retea "Vodafone". Cand esti in Roaming National, uneori scrie "Digi.MobilR", alteori "VODAFONE.RO" sau ceva asemanator (ca sa iti dai seama cand esti in Roaming si cand nu). Referitor la costul suplimentar, probabil ca l-ai facut trimitand mesaje in alte retele mobile nationale diferite de Digi Mobil. Costul unui mesaj in alta retea nationala este de 0. 0124 euro (circa 5 bani), iar in Digi ai mesaje nelimitate.