| literallythesamebruh a întrebat:

Salut! Îmi poate explica cineva riscurile reale la care mă supun dacă instalez un custom rom pe telefonul meu? Am auzit că poate fi mult mai fluid decât rom-ul stock și poate primi update-uri pe termen lung, dar trebuie să existe și ceva negativ.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca problema cea mai mare e de securitate. Iesind din curcuitul inchis al versiunilor oferite de producator n-ai de unde sa stii ce instalezi sau ce iei dupa ce instalezi ceva.

Daca esti relativ tanar si nu folosesti telefonul ca sa platesti, poti sa faci ce vrei ca in cel mai rau caz apar niste poze cu tine pe net. Dar eu nu as baga date bancare pe un telefon care nu mai are updateuri de securitate de la producator si pe care am instalat aplicatii random.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu cu ani în urmă compilam Lineage OS pentru mobilul meu. Între timp am trecut pe Nokia cu Android One și nu mai am motivația să fac rootare. La ce-mi trebuia Root? Dnscrypt și AdBlock. Ambele le-am rezolvat cu DNS privat la dns.adguard.com.

| literallythesamebruh explică (pentru doctorandus):

Asta folosesc și eu. happy

| doctorandus a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Dap, după câte îmi amintesc, aplicația pentru Root se numea AdAway. N-am mai folosit-o de ani de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Sfatuitorul2008 a răspuns:

Sa ti se viruseze