| Dutzu18 a întrebat:

Îmi poate spune cineva care este diferența dintre MB de internet național si MB normal? Am în opțiune la Orange si MB național si MB normal si nu știu diferența

8 răspunsuri:
| Seven07 a răspuns:

Mb national pot fii folositi si in afara tarii, mb normal doar in interiorul romaniei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Seven07):

De ce ai putea sa ii folosesti in afata tarii daca se numesc NATIONAL?

| Seven07 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu ca e o logica de rahat dar fix asa este.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Seven07):

Da link de la un operator de telefonie sa sustii ceea ce afirmi.

| Seven07 a răspuns (pentru suntserios):

Verifica tu asta, mergi in afara tarii si vezi ce mb utilizezi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Seven07):

Deci nu ai niciun link sa iti sustii afirmatia?

Iti dau eu un link care iti infirma afirmatia

https://www.orange.ro/......orange-me/

vezi ce scrie acolo?

2, 5 GB trafic de internet național
500 MB anual în roaming

stii ce inseamna roaming? Inseamna trafic in afara tarii.

poftim inca un exemplu

https://www.vodafone.ro/....../index.htm

2 GB
Internet pe mobil
100 MB
în roaming

Da? Sunt clar delimitate optiunile de roaming si sunt total diferite de cele nationale.

Astept link de la tine sa iti sustii afirmatia, si nu ma trimite in afara tarii ca am fost de multe ori si mereu mi am activat optiuni de roaming sa pot folosi traficul de date

| Dutzu18 explică (pentru Seven07):

Dar curios este faptul ca se consuma mai întâi cel național chiar dacă sunt în ţară

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Daca vrei sa verificam situatia, ne poti oferi numarul de telefon prin mesaj privat.

O zi buna,
Orange Helper