| DoarUnPieton a întrebat:

Salut imi puteti explica si mie care e diferenta dintre 2G si 3G? adica de exemplu un telefon la autonomia bateriei scrie in 2G 300 ore si 3G 200 de ore (am dat doar un exemplu luat la intamplare) si cum as putea sa "comutez" intre aceste 2 tipuri de retea sa le zic... funda

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Mergi pe tel la setari de retele si la mod de retea alegi: "WCDMA (3g) (preferata)/ GSM" in loc de simplu "GSM (2g)"

4 răspunsuri:
| DoarUnPieton explică (pentru NGheorghe):

Tot nu am inteles cum si daca pot sa comutez intre aceste 2 benzi daca imi spui cum ai funda

| NGheorghe a răspuns (pentru DoarUnPieton):

Mergi pe tel la setari de retele si la mod de retea alegi: "WCDMA (3g) (preferata)/ GSM" in loc de simplu "GSM (2g)"

| fresHZoNe a răspuns:

Este vorba de benzi. in 2G se consuma mai putina baterie dar ai calitate mai slaba. in 3G ai calitate si viteza de internet mult mai bune. Automat daca ai calitate mai mare se consuma mai repede bateria.

| DoarUnPieton explică (pentru fresHZoNe):

Si cum poti sa schimbi din 2g in 3g sau nu poti?