| OanaSn a întrebat:

Imi puteti recomanda un telefon de pana in 1500 de lei,care sa merite banii, sa aiba camera buna si memorie mare (mai ales la RAM)? M-am gandit la J7 Prime,m-am uitat la specificatiile sale pe multe site-uri si am vazut si test de rezistenta la apa cu acest telefon; as fi vrut sa vad un review,dar am gasit doar in engleza, si nu inteleg in totalitate ceea ce spune in engleza.Eu zic ca este bun, voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| OnePiece a răspuns:

Depinde, daca esti inebunita(presupun ca esti fata happy ) dupa snapchat si astfel de aplicatii, cauta un LG g4, gflex 2, Asus zenfone 3 sau Asus zenfone selife(si mai bun pentru selfie-uri), iphone 5s, LG Nexus 5x si spre final un lumia 950(insa nu o sa prea gasesti aplicatii in windows store, dar daca nu esti innebunita dupa aplicatii gen snapchat si vrei sa ai un telefon mai mult de lucru, atunci cumpara un lumia).

| OanaSn explică (pentru OnePiece):

Mersi mult, am sa ma mai uit!

15 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Sa nu faci o greseala enorma si sa cumperi Lumia sau Asus.
Telefoanele cu sistemul de operare Windows, sunt practic si teoretic o mizerie.
Adica, platesti pentru un 950 in jur de 1200 RON si nu-ti ofera practic nimic de banii aceea.
Telefoanele Asus au problema Hardware, li se arde placa de baza, de prea multe ori. Un prieten si-a cumparat un Asus Zenfone 2 parca, nu mai stiu sigur dar sunt 100% sigur ca a dat peste 1500 RON, dupa o luna i s-a ars placa de baza, ok, l-a trimis in service, dupa ce l-a primit nici dupa o luna iarasi i s-a ars placa de baza, dupa ce l-a primit inapoi l-a si vandut cu 800 de lei laughing...
Ce recomand de banii aceea ar fi un A5 2016, telefon super ok, camera la fel, te incadrezi in banii respectivi si il mai iei si nou, nu SH.
Colegul de jos cu recomandarile sa zicem ca ti-a recomandat ok LG G4, este un telefon ok, insa bateria este slaba, plus ca-l iei si SH, nu stii ce probleme are.
Vad ca se gaseste si nou cu 1600, chiar nu stiu, personal nu-mi place softul celor de la LG, insa la specificatii este peste A5, atata tot ca nu are Amprenta.
De aici, este hotararea ta, eu as cumpara cu incredere LG G4.

| Ssssmokin a răspuns (pentru Pool77):

Lumia 950 mizerie de telefon? Cum ai ajuns la concluzia asta? Într-adevăr nu gasesti aplicării gen snapchat, am spus asta, in Windows store însă asta nu îl face o mizerie de telefon. In pretul sau este muult mai puternic de cat alte telefoane.

| Pool77 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Inseamna ca n-ai folosit un device cu Windows.
Pe langa ca nu ai aplicatii, mai este si plin de buguri, si nu, nu un bug. Chiar mai multe, la banii astia n-ar avea voie.

| Ssssmokin a răspuns (pentru Pool77):

Folosesc un device cu Windows phone 8.1 însă sa nu uitam ca nu este ultima versiune de Windows, deci acesta are bug-uri însă nu sunt chiar asa de rele încât sa nu poti folosi telefonul. Cu ultimele update-uri la Windows 10 mobile s-au rezolvat multe probleme. Cat despre aplicații, poti găsi aplicații thirdparty: Pentru Instagram folosesc 6tag si pentru Youtube folosesc tubecast. Si sunt foarte bune. Tu când ai folosit un Windows phone ultima data? Sau spui astea doar din auzite si review-uri?

| Pool77 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Nu stiu cum sa-ti spun elegant, insa am sa incerc.
Am repetat de mai multe ori, am folosit Nokia Lumia 520, windows 8.1, plin de buguri soft jale si o mizerie de telefon asta m-a facut sa trec inapoi pe Android.
Are un amic momentan Micrisoft 530 parca, windows 10 de abia asteapta sa-l schimbe.
E plin de buguri, touchul e mizerabil, camera sa zicem ca nu dezamageste.
Degeaba o tot lalai si incerci sa ridici compania Microsoft sau Nokia, ambele sunt niste jeguri de nota 10.

| Ssssmokin a răspuns (pentru Pool77):

Ce inseamna la tine bug? La mine se mai intampla sa iasa singur de pe browser, dar in rest nu am avut nici o problema cu telefonul. Folosesc un lumia 625 si se misca mai bine decat telefonul lu' frate-meu un Lenovo a2010 si al meu este second iar a lui nou. Si nu compara un telefon de 1200 de lei cu unul de 300. Pana la urma uita-te ce hardware are 950-ul si ce hardware are 530-ul. Si am si eu un prieten tot cu lumia 530 si nu sa plans de el deloc, deci...

| Pool77 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Omule, nu intelegi.
Era intr-o vreme chiar un telefon bun.
Insa, dupa o luna de utilizare se misca rau de tot, eu am patit-o de multe ori sa nu-mi incarce aplicatiile, sau sa nu pot intra intr-un program.
635 al amicului meu chiar merge foarte foarte buguit, cand il suna sunt momente cand nu poate raspunde pentru ca touchul nu functioneaza, sau vreau sa intru in camera ori ma da afara instantaneu, nici lui nu i se incarca aplicatiile mai mereu prin lista aplicatiilor, sunt momente cand Facebook Messenger ii merge 5 minute, iar dupa il arunca afara, este nevoit sa reporneasca telefonul si doar dupa aceea merge, si merge tot asa 5 minute dupa restart si tot asa.
As spune un singur plus, care e bateria, insa nu prea are ce sa-i consume bateria, nu are aplicatii de loc.
Da, posibil sa-i placa telefonul doar daca vrea ceva extrem de simplu, pe langa asta nu doreste nici o aplicatie pana si Facebookul este o petarda, pentru ca nu-ti incarca tot ce ai pe news feed, trebuie sa folosesti browswerul, si crede-ma, chiar n-as comenta daca n-as fi folosit un telefon de genul, sau daca n-ar fi avut inca un prieten telefon de genul, si si lui sa faca chestiile acestea.
Asadar, cui ii place sa cumpere, mie nu-mi mai trebuie in viata mea.

| Ssssmokin a răspuns (pentru Pool77):

Nu stiu ce sa zic. Cel putin eu am luat telefonul asta second hand, cum am mai zis, si se misca foarte bine pentru categoria lui de smartphonuri. Intr-adevar unele lumia nu sunt cele mai bune insa asta nu inseamna ca si 950-ul este la fel. Da windows-ul a picat foarte mult la categoria de aplicatii din cauza google pentru ca nu doresc sa dezvolte aplicatii pentru telefon. Iar daca unii au vazut ca nu au Youtube au si lasat windows-ul dar aici exista aplicatiile thirdparty care completeaza acele elemente lipsa.
In concluzie fiecare merge pe ce vrea. Desigur pentru aplicatii si eu recomand tot Android insa fiecare cu preferintele lui.

| Pool77 a răspuns (pentru Ssssmokin):

In orice caz, are si Windows niste aplcatii thirdparty care mi-au placut, cred ca MetroTube era sau ceva de genul, ca puteam asculta mel cu telefonul inchis.
Oricum, nu recomand. Din intamplatele mele, acum fiecare isi cheltuie banii pe ce vrea el.

| OanaSn explică (pentru Pool77):

M-am uitat la LG G4 si majoritatea spuneau ca este foarte bun telefonul,in afara de baterie,cum ai spus. Unii au mai spus ca au avut probleme la placa de baza, sau ceva de genu, si nu stiu ce sa fac. Vreau un telefon care sa tina, sa aiba camera buna, sa nu se blocheze des si sa nu faca figuri la apel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_j7_prime-8314.php
Nu este rezistent la apa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......DG2QF2BBM/ Uite-te pe acest site iar daca nu acesta este telefonul cauta-l la Emag. In partea de jos a paginii scrie despre telefon in limba romana. Bafta! Apropo, mi se pare un telefon un si l-as cumpara!

| OnePiece a răspuns:

Nimeni n-a recomandat pe-aici P9 lite? Si ala e destul de bun pentru ce ofera, mai ales ca pretul tinde sa scada catre 900 de lei. Uita-te si la LG Nexus 5X si Xiaomi Redmi Note 4.

| WxRo a răspuns:

Xiaomi redmi note 4 sau mi5.
Sunt de departe peste ce ti-au recomandat colegii.