| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. Intampin o problema și aș dori să mă ajutați cu niște informații.
In urma cu 3 ani am făcut un abonament la Telekom și n-am mai putut achita lunar din diverse motive. Am avut niste probleme cu locul de munca și am fost șomer câteva luni și un deces în familie.
Recent am primit un plic precum că trebuie să achit suma respectiva altfel dosarul va merge mai departe din biroul de credit și voi fi dat în judecată. I-am sunat sa facem o amiabila dar domnii/doamnele nu vor să fac un angajament cu ei sa plătesc lunar.
Sunt tânăr, n-am "casa/masă" pe numele meu. Nu sunt propietarul niciunui bun.
Ce poate să mi se întâmple?
Are legătură istorie negativ în care sunt înscris, in biroul de credit sau specific pentru Telefonie?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Poprire pe salariu. Presupun ca acum esti salariat, nu? Cit e datoria? Nu poti sa o lichidezi dintr-o transa si gata?

| timidu89 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu o platit demult, l-o penalizat de e ko. Nu stiu daca exista mai hoti ca telekomul... O spus ca lunat si-ar permite, dar aia nu vor asa. Man, mie pentru o suma infirma mi-au trimis ca de nu platesc ma actioneaza in judecata laughing) Aveam 40 lei sau 50 pe acolo.

| Beyourself1245 explică (pentru GabiDumitrescu):

Lucrez fara carte de muncă momentan.
Nu mi ar deranja pe viitor să mi pună proprie de 150-200 Ron pe luna.
Suma e destul de relevanta. 500€. M am enervat și când le am spus că mi pun avocat mi au închis telefonul. Nu mi-e teama de ei. Problema e că și eu am greșit dar n am avut posibilitatea sa plătesc.

| Beyourself1245 explică (pentru GabiDumitrescu):

O suma considerabilă*

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru timidu89):

Alea sunt formularile standard de somatie, nu sunt ei neam prosti neaparat. Eu am primit o data tot asa o hirtie cu executare si bazaconii de la Raiffeisen. Aveam o "datorie" de 0.5 USD pentru care nu fusesem informat dealtfel. Pur si simplu, aveam un cont in USD fara comision, au pus comision fara sa ma informeze, mai aveam vreo 2-3 dolari acolo, au consumat banii aia cu comisionul, apoi l-au blocat cu -0.5 si dupa cateva luni mi-au trimis direct somatie pentru aia 0.5 USD. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Beyourself1245):

La cit dai pe avocat, mai degraba platesti datoria. De curiozitate, ce domeniu si iei MACAR un 3000 RON in mina? Nu de alta, dar sa lucrezi fara contract e nasol-nasol. Din orice punct de vedere.