| Pusa_Ildiko_1957 a întrebat:

Intrebarea mea este oarecum inversa celor obisnuite. Toata lumea cauta sa deblocheze telefoane din diverse retele, iar eu nu stiu cum sa fac sa-l blochez pe al meu intr-o anume retea. Ce anume face diferenta intre un telefon independent si unul blocat intr-o retea?
Problema mea este ca am un telefon independent Nokia, clasic, nu foarte performant, dar cu Bluetooth, internet, camera de 2 megapixeli, care face poze chiar bunicele. Am luat acest telefon acum un an, pentru a putea beneficia de un card digimobil cu roaming. Din acel moment ma chinui, pentru ca cartela aceasta in Nokia nu merge bine, mereu se pierde semnalul. Mi s-a spus sa incerc sa schimb cartelele, sa pun una preplatita in Nokia si cartela mea de roaming in telefonul vechi Huawey de la RDS. Ca sa vad daca cartela sau daca telefonul e de vina. In Huawey, cartela asta si cealalta merg extrem de bine, semnalul este forte, nici o problema. In Nokia in schimb se pierde semnalul in locurile cele mai neasteptate, uneori chiar langa sediul RDS.
Vreu sa clarific, ca sunt multumita cu serviciile primite de la RDS, ca imi iubesc telefonul Nokia, nu vreau smartphone, pentru ca eu la telefon vorbesc, eventual fac cateva poze, iar internetul imi serveste la copierea unor poze sau sunete care imi plac pentru personalizare, eventual cate un mic email, cand sunt pe drum. As putea acum sa-mi fac un abonament cu plata la RDS, cu oferta de telefoane performante, dar atunci ce fac cu telefonul Nokia? Pentru mine conteaza acei 400 de lei cat am dat anul trecut, imi place si telefonul, nu vreau sa-l arunc la gunoi. Nici sa-l dau la amanet cu 50 de lei. Imi dau seama dupa o groaza de teste, ca telefonul meu este bun, dar nu cu cartela digi, ca cartelele digi sunt foarte bune dar numai in telefoanele digi. Si atunci spuneti-mi daca se poate face invers: daca se poate bloca un telefon independent in reteaua digi. Sa nu-mi spuneti de coduri IMEI si NCK, acestea au fost folosite cand s-a efectuat trecerea numarului meu de telefon original pe cartela roaming digi. Am facut deja zeci de drumuri la RDS, la Germanos, am dat telefoane, am facut sesizari, se pare ca imi vor inlocui cartela SIM, dar nu sunt convinsa ca va functiona bine. As vrea sa-mi blochez telefonul la ei in retea. Aveti vreo idee daca se poate face asa ceva? Multumesc!

1 răspuns:
| Amilik a răspuns:

Nu cred ca blocarea telefonului intr-o anumita retea are vreo legatura cu receptionarea mai buna a semnalului. A bloca un telefon intr-o anumita retea inseamna ca acel telefon nu accepta alta cartela decat cea din reteaua in care este blocat. Sigur problema este de la cartela.