| BezeaToxica a întrebat:

La ce foloseste RAM SI ROM la un telefon? Am un prieten care se oftica ca n-are si el 1 GB ram, el are 512 RAM(deci la ce foloseste la jocuri sau ce?)si ROM la ce e bun?

Răspuns Câştigător
| 0x11111051 a răspuns:

Romul este bautura alcoolica. Iar ROM-ul este un tip de memoria pe care se stocheaza firmware. Drept exemplu la android. Pe ROM este instalat android-ul. Dupa obtinerea drepturilor root, el poate sa faca parte din memoria telefonului. Cum? Fiindca root permite plasarea aplicatiilor pe ROM - memorie - Flash. Iar ceea ce bagam in ROM, Bagam ori pentru securitate, ori pentru a nu putea fi sterse, sau din alte motive.

5 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

ROM - memoria pe care se stocheaza datele (memoria telefonului). Pe el se descarca jocuri, filme, muzica, etc.
RAM - memoria pe care ruleaza aplicatiile telefonului.

Si zii sa su sa se oftice. Eu tot am 512 ram, si imi ajunge cu mult.

| Andrei1099 a răspuns (pentru 0x11111051):

Romul nu e chiar cea care stocheaza datele, deoarece romul nu se poate scrie, in rom se stocheaza sistemul de operare, memoria telefonul e alta

| darrio2007 a răspuns (pentru 0x11111051):

In ROM se stocheaza sistemul de operare.Nu filmele si muzica.Fii mai atent.

| Andrei1099 a răspuns (pentru 0x11111051):

Pai si eu ce am spus ca in ROM se stocheaza S.O., dar nu poti sa pui asa cum vrei tu aplicatii pe el, nu se poate scrie, ca si memoria RAM, ROM-ul se scrie numai recovery (flash-uire)

| 0x11111051 a răspuns (pentru Andrei1099):

Romul este bautura alcoolica. Iar ROM-ul este un tip de memoria pe care se stocheaza firmware. Drept exemplu la android. Pe ROM este instalat android-ul. Dupa obtinerea drepturilor root, el poate sa faca parte din memoria telefonului. Cum? Fiindca root permite plasarea aplicatiilor pe ROM - memorie - Flash. Iar ceea ce bagam in ROM, Bagam ori pentru securitate, ori pentru a nu putea fi sterse, sau din alte motive.

| justsummer a răspuns:

Ram-ul e memoria pe care ruleaza programele de pe telon aplicatiile si jocurile, iar rom-ul e memoria pe care se stocheaza datele.