| johnnyjohnnyyespapa a întrebat:

M-am gandit sa-mi schimb telefonul si m-am oprit la 2 modele. Eu acum sunt pe iOS. Daca m-ati putea ajuta sa aleg dintre un Xperia XZ2 si un iPhone 6s/7 as fi recunoscator. Vreau si un argument detaliat pentru alegerea facuta. Din cate stiu iOS e peste Android cu actualizarile si cu securitatea. Si unele modele de iphone vechi (cum ar fi 5s) inca sunt suportate si se misca bine pentru varsta lor. Dau funda. Multumesc!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Eu am iphone 6s de cand aparu si merge struna, dar vreau sa iau XS acum, insa cat am stat sa ma gandesc aparu alte probleme, asa ca trebuie sa rezolv alea mai intai.
In afara de iphone eu nu recomand nici un alt telefon, nu doara ca nu recomand, dar nici nu vreau sa aud, sa vad alte telelfoane laughing restul is niste stifturi.
Dar depinde si de tine ce iti face tie placere.De exemplu pe mine trebuie sa ma multumeasca orice la un produs,de la cum arata bonu ce ti-l da aia cand cumperi laughing pana la cum functioneaza acel produs,cum arata,ce suruburi are,din ce materiale este facut si etc.
Nu ma multumeste de exemmplu sa luam cazul asta -telelfoanele-sa aiba doara piese de totp,aia nu arata nimic,cum am spus, totu sa fie acceptabil,exact ca si in cazul unei femei laughing,am mai spus chestia asta,toti vor o femeie frumoasa sau un barbat sa arate bine corect? Dupa, vor sa fie si bun la pat,bun la bani si asa mai departe.
Cam asa stau lucrurile si cu masinile,cu telefoanele si cu orice alte produse.
In cazul de fata iphonu bate orice alt telefon la orice capitol, per total este cel mai bun telefon din lume.
Dar daca esti interesat doara de stiu si eu sa arati cuiva ca tu ai o camera foto cu mai multi pixeli decat mai stiu eu cine, sau decat mai stiu eu ce iphone, sau sa arati ca are nu stiu ce procesor mai puternic decat iphone, sunt si astfel de telefoane.
Dar cum am spus nu mereu ce piese sunt de top, produsul finit este si mai bun.In cazul asta un telefon sa zic Samsung sau alantu xio...cum ii mai zice poate avea procesoare mai puternice ca iphone, dar nu il poate depasi la functionalitate.Un telefon functioneaza, sau are 2 parti, asa vorbind in mare-hardware si software, iar in cazul Apple firma le face pe ambele, sau cand este facut acel telelfon asamblat etc se face si acel soft cu care functioneaza
Acel ISO este mult mai performant ca Android sau alt sistem ce opereaza pe telefoane.
In afara de asta, este adevarat ca toti producatorii de telefoane iau piesele de la alte companii, care fac acele piese.Samsung face procesoare, dar nu face toate componentele unui telefon, deci nici o firma care face telefoane nu fabrica ei toate piesele.
Apoi mai este o alta componenta importanta, foarte importanta si anume Motherboard, acea placa pe care stau restul de piese.Nu te gandi ca toti au aceiasi motherboard,nici vorba,fiecare producator are placa sa de baza.
Toate astea adunate face ca respectivul telefon sa functioneze mai bine,mai rapid chiar daca ar piese mai slabe decat un alt telefon care ar avea sa-i zic procesor de top si ce mai au in ele telefoanele.

Multi cred ca gata daca am pus la telefonul X nu stiu ce procesor deacum e racheta laughing nici vorba de asa ceva.
Acea placa de baza pe care sta procesorul, prin care se face legatura intre componente, este sa fac asa o comparatie ca un drum, ca o autostrada pe care circula masini.
Cu cat ai mai multe benzi cu atat masinile vor circula mai rapid, Cu cat ai drumul fara gropi, la fel masinile se vor deplasa mai repede.Cam asta este comparatia.
Tu de ce crezi ca calculatoarele,tabletele,telefoanele Apple sunt mai bune?
Asa orice producator de telefoane poate cumpara exact acelasi procesor ca Samsung,aceiasi camera si toate piesele.
Dar nimeni nu poate cumpara aceiasi placa de baza ca Apple, sau acelasi sistem de operare cum este OS de la Apple, nul dau la nimeni laughing toate astea fac ca acel telefon sa fie BUN
Cine bate campii, cu platesti numele, habar nu are ce vorbeste.
Eu cand iau ceva, caut in general sa iau ceva mai bun si daca se poate de top, asta sal tiu mai multi ani.
Daca schimbi telefoanele ca pe ciorapi atunci ia unul mai ieftin.
Eu voiam sa iau XS de ala de 256 gb nu pe ala de 512, am zis ca este ok ala de 256 si sa il tin ceva ani. Daca cumpri de ex unul de capacitate mica la ritmul cum evoluiaza piata asta, dupa putini ani deja nu mai poti updata acel telelfon, el o sa functioneze dar nu la tot ce te astepti tu de la el.
Am de ex un iphone 4s care functioneaza si acum,e ca si nou,doara ca nu mai merge updatat,dar pe cine intereseaza asta in cazul in care folosesti acel telefon doara pentru a suna,da mesaj etc.
Corect nu ai dat bani pe el doara sa faca asta,vrei sa te joci,cei care se joaca,sa stiu si eu ce sa mai vezi pe net etc.
Cand iau in mana un iphone si un Samsung,ma uit, studiez laughing si normal daca poti, daca iti permiti iei fata mai frumoasa, mai desteapta, mai buna la pat, asta daca gasesti asa una laughing

| gelu1970 a răspuns:

La iphone respect un singur lucru: securitatea in cazul in care ți-l fură un jegos.
Nu o să il poată folosi dacă ai icloud bine configurat.
Insă doar pentru asta nu imi cumpăr un iphone.
Eu prefer un Android. Insă nu Sony.
Nu înțeleg cum reușiți să vă orientați spre telefoane proaste. Ai net. Spun asta deoarece ai scris pe TPU.
Folosește Google și vezi ce telefoane bune și actuale se incadrează in cerințele tale și la banii tăi. Nu ii cheltui pe castane trecute.

| Alexuţ02 a răspuns:

IOS e mai de durată faţă de Android, după 4 ani fără reset, merge la fel, Android începe să aibă "probleme" după câteva luni de funcţionare.

N-o să stau să înşir toate explicaţiile pentru care o să spun chestia asta dar, îţi spun câteva motive pentru care eu spun să achiziţionezi iPhone 7 :

1. Eşti tot pe iOS, faci un upgrade
2. Durata mare de viaţă a iOS faţă de problema Android
3. Culorile mult mai vii pe care le are camera
4. Acel Xperia are o cameră secundară oribilă ( 5MP )
5. Design-ul iPhone

Ştiu că probabil n-o să iei în considerare ce-o să spun ( sau poate da, depinde de tine ), dar eu aş alege Samsung Galaxy S8 din mai multe motive ( asta fiind doar părerea mea )

Baftă cu alegerea.

| johnnyjohnnyyespapa explică (pentru Alexuţ02):

Ai alege galaxy s8 in detrimentul iphoneului sau in general? De ce crezi ca e mai bun? Din cate am vazut pe la prieteni galaxy s8 se misca cam greu

| Alexuţ02 a răspuns (pentru johnnyjohnnyyespapa):

Știu că se mișcă mai bine, nu contest că e mai bun iOS-ul, am precizat deja, dar mie îmi place mai mult forma și sunt obișnuit pe Android