| Robert699 a întrebat:

Mi-am cumparat acum cateva zile un iPhone 4, si nu imi merg datele mobile ( Sunt in reteaua Digi Mobil, si am abonament la 5 euro cu minute nelimitate si net nelimitat ).
Cand l-am cumparat, am stat putin pe internet, si am primit mesaj de la ei ( digi ) ca am folosit 100% din traficul de date in roamnig pe care il pot utiliza luna aceasta...
Astazi am sunat la cei de la Digi, si mi-au spus ca trebuie sa umblu in setarile telefonului, deoarece este setat automat, sau in retea 2G. Sau ceva de genul. ( El trebuie sa fie setat in 3G).
Sus un stanga, la iPhone 4 apare reteaua ( DigiMobilR ). Mi-au mai spus ca nu trebuie sa apara acel "R".
Ajutati-ma si pe mine daca stiti unde trebuie umblat in setari. Stau de ceva minute, si tot nu stiu unde trebuie sa dau, sa imi functioneze datele mobile... :/
Fundaaa! happy

2 răspunsuri:
| Minimalistul a răspuns:

Apare "Digi.MobilR" atunci cand nu ai semnal Digi Mobil si intra Vodafone. "R" vine de la Roaming National, parteneriatul dintre Digi Mobil si Vodafone (in cazul in care nu ai semnal pe Digi Mobil, va intra Vodafone). Intra undeva la setari, retele mobile si selecteaza "Digi Mobil".

| David_Untaru_2001 a răspuns:

Acel R inseamna Roaming. Trebuie să mergi în setările de rețea la date mobile și să selectezi pur și simplu 3g am avut și eu o problemă similara și așa am făcut. Sau poate ai Iphon-ul decodat și de aia