| Emanuelmessi a întrebat:

Salut, mi-am luat un Samsung a10 este nou, cat trebuie sa il las la încărcat pentru prima încărcare?

Răspuns Câştigător
| Mihai720 a răspuns:

Modul de boot-are al unui telefon nou nout este urmatorul :
'' sa presupunem '' ca telefonul a venit cu 50 % baterie din cutie, il lasi sa se descarce prima data si doar o singura data pana la 0% cand isi da SHUT DOWN, dupa care il incarci pana la 100% iar dupa aceasta prima incarcare, nu trebuie sa-l lasi niciodata sa se descarce sub 25/20 % si sa nu il incarci mai mult de 85/90%.
Deci, fluxul de viata al bateriei sa fie urmatorul :
Minim 20/25%
Maximum 85/90 %
Astfel o sa ai o viata buna a bateriei.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Lasă-l până se încarcă.

| Intruder19 a răspuns:

Bateriile vin deja formatate din fabrica, nu mai e nevoie sa le formatezi acasa, doar incarci telefonul si te folosesti de el.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pana se incarca.

| IonutPetre12 a răspuns:

Din ce stiu eu, nu mai e valabila chestia aia.Eu cand mi am luat un s10+ in primele zile se descarca repede dar dupa s-a pus pe picioare in 2 3 zile