Întrebare recomandată | BigLike a întrebat:

Salut, mi-am pierdut telefonul in avion. Am rugat echipajul sa verifice insa nu au gasit nimic. Le-am dat nr meu de telefon ca sa vedem daca suna insa era inchis si am conclus ca cineva l-a gasit si l-a inchis. Dupa ce am plecat mi-am amintit ca telefonul era pe mod avion asa ca oricum nu ar fi sunat. Era un Iphone 7, am activat lost mode, insa va incepe sa functioneze doar dupa ce telefonul va fi conectat la Internet. Aveam finger print si parola, credeti ca va putea cineva sa imi sparga acea parola si sa aiba acces la datele mele personale? De asemenea as vrea sa stiu daca exista vreo cale ca sa imi recuperez poze si numerele de telefon salvate? Nu i-am facut backup de mult insa stiu adresa si parola icloud. Stiti cum as putea sa ma deconectez de la conturile la care am ramas logat? Gen Facebook si altele? Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Îl blochezi în cloud și nu mai umbla garantat nimeni la el

| anonimg a răspuns:

Pe vremea lui Vald Tepes, lasa-i o punga de galbeni in mjlocul intersectiei si nimeni nu se atingea de ea de frica.
Mai sunt altii care din dragoste pentru Dumnezeu, din respect pentru semenii lor, nu ar pune mana pe lucruri care nu sunt ale lor.
Traim vremuri grele: oameni corupti si justitie ineficienta, nepasatoare.
Telefonul poate fi gasit daca ai un cont gras in banca. Aparatul poate fi depistat dupa IMEI, fie el si inchis. Dar la astfel de "gainarii" nu se complica legea din tara noastra, pe motiv ca ar costurile prea mari. Nu stiu cum stau lucruile in alte tari in privinta aceasta.
Sfatul meu este sa dai uitarii acel telefon. Cat despre datele personale, n-are nimeni ce sa faca cu ele, chiar daca ar da de ele. Toate datele din buletin, adresa si nr de telefon sunt stocate la politie, primarie, si orice persoana fizica sau juridica careia i le-ai dat are cunostnta de ele. Si daca un raufacator le-ar afla, nu are ce face cu ele. Asa ca nu te ingrijora de ele.
Cu timpul, pierderea telefonului va ajunge pentru tine un subiect de amuzament. Va trece si asta.
Contacteaza Apple Romania pentru informatii detaliate despre recuperarrea datelor din telefon. Contacteaza si reteaua de telefonie pentru oprirea creditului de pe cartela/abonament. Pentru ca nu te costa nimic, intreaba-i si daca exista vreo metoda pentru recuperarea telefonului. Totusi, Declara-l pierdut la politie. Cauta-i si IMEI-ul. Acesta nu poate fi sters nicidecum din placa de baza.

| CM7YRE a răspuns:

Daca pe lost mode ai pus un mesaj, poate sa te contacteze. Nu o sa aiba acces cine ti-l gaseste la orice poze mai ales daca tu ii dai delete content din icloud. O sa poti recupera exact ce back-up-uri ai facut, mai ales de la distanta. Deconectarea de pe Facebook o poti face din setarile contului tau, posibil si de la alte conturi in functie de aplicatie/cont. Mai ales avand o parola si amprenta e foarte greu de "facut" asa ceva, aproape (dar nu) imposibil de "spart" mai ales bruteforce. Nu stiu cine ar sta sa-ti sparga tie parola. Cel mai probabil o sa il dea ca "teapa" mai departe, sau o sa-l returneze, ori o sa-l arunce, sau ar putea vinde piesele: ecranul si tot ce mai e utilizabil. In rest, slabe sanse sa aiba acces la datele tale.
Pentru Facebook de exemplu la logout ai:
https://www.facebook.com/settings?tab=security§ion=sessions&view
si tot asa la fiecare aplicatie, daca iti permite.

| gogu220 a răspuns:

Cine l-a găsit nu îl poate deschide, nu se va putea conecta la internet, deci nu o să intre in conturile tale. Dacă numerele de telefon sunt pe sim e posibil să le recuperezi de la furnizorul de reţea, cele de pe telefon nu prea, cât despre poze, îmi pare rău, ce nu ai salvat în icloud nu mai ai cum să le găseşti. Problema este că cine a găsit telefonul nu are cum să te contacteze.

| cfrtobias a răspuns (pentru gogu220):

Poate merge la politie si afla?

| BigLike explică (pentru gogu220):

Daca deschide telefonul si se conecteaza la internet telefonul va intea automat in Lost mode si am setat ca sa apara numarul meu de telefon insa sansele ca acea persoana sa vrea sa returneze telefonul sunt de 1%

| gogu220 a răspuns:

Mai poţi încerca să vorbeşti la firma care face curăţenie în avioane. Sau întreabă in aeroport daca au ghişeu de obiecte pierdute.

| InteractiV a răspuns:

Pentru a te deconnecta de la aplicatiile pe care esti logat pe telefon. Trebuie sa mergi in setari si sa cauti optiunea "Deconnecteaza de pe toate dispozitivele". Daca iti stii datele Icloud, descarca ti aplicatia de la Apple pe un laptop, connecteaza-te si scoate ti toate datele din dispozitiv. Backup-ul se face in mod automat in general asa ca toate datele tale ar trebui sa fie salvate pe contul icloud de unde le si poti elimina.

| Cronofag a răspuns:

Nu poate gasi nimic despre tine.

| Alanonimdepetpu a răspuns:

Posibil sa afle acel pin, legat de securitate ai optiune la google, Facebook, etc sa iti vezi dispozitivele de pe care esti conectat si sa te deconectezi automat de pe orice dispozitiv sau orice dispozitiv si chiar daca ghiceste parola ca sa intre pe acele conturi el trebuie sa porneasca internetul si automat se blocheaza de la lost my phone deci nu are ce face insa cand porneste internetu verifica locatia de unde a intrat ca poate se da de gol sau poate e un om care chiar ar vrea sa til dea inapoi poti afisa ceva pe ecran un mesaj parca iti recomand sa scrii in engleza ca ti ai pierdut telefonul si sa ii lasi un numar / email de contact posibil sa te caute sa ti-l dea sau sa ti-l trimita acasa daca ai noroc.

| Calinescu1720 a răspuns:

Poti sa schimbi parola la Facebook si dupa ce o schimbi sa te deconectezi de la Facebook atunci iti va arata daca sa se deconecteze de pe celalalte dispozitive gen telefonul calculator sau pe ce mai esti conectat se va deconecta de pe toate pe care te-ai conectat.Telfonul poate fi gasit prin contul gmail (google) nu conteaza ce tel este iphone sau tel cu Android poti gasi cu google telefonul sa scrii email care erai conectat. find my device