| maphiotul a întrebat:

Salut.
O baterie externa de 10.000 mh incarca un telefon cu bateria de 4500 de 2 ori aprox?
Sau doar odata?
Pentru ca am citit ca puterea reala e cam 60% din cat scrie pe ea ca este.
Apreciez pe cei care o sa dati un raspuns sigur, nu presupuneri sau alte indicații.
Mersi

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Cam o incarcare completa plus inca jumate.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Energia acumulabila (capacitatea) scade cu timpul, iar în orice caz randamentul este sub 100%.

| maphiotul explică (pentru doctorandus):

Păi da...dar,, sub" inseamna 60%?
Am citit undeva ca bateria de 10k e de fapt cam de 6000-6500

| maphiotul explică (pentru Wr3nch):

Cam da...și e corect?

| Wr3nch a răspuns (pentru maphiotul):

Cam o incarcare completa plus inca jumate.

| Frank51 a răspuns:

Puterea este într-adevăr de 10A dar aceasta scade considerabil la descărcare, nu cred că atât de mult însă cu minim 20%

Uite un articol care explică frumos https://powerbank20.com/en/actual-output-capacity/

| maphiotul explică (pentru Frank51):

Inseamna ca trebuie sa cumpar una de 50.000 laughing

| Frank51 a răspuns (pentru maphiotul):

Păi nu neapărat, înmulțești puterea declarată cu 0.78 și obții puterea reală cu aproximație. Adică în acest caz 10*0.78 = 7.8A

La 50A ar fi 50*0.78=39A

| maphiotul explică (pentru Frank51):

Ai inteles gresit.
Eu nu ma refer la A, ma refer la mAh

| Frank51 a răspuns (pentru maphiotul):

1A = 1000mA la același lucru mă refer.

M-am uitat mai bine pe articol și văd că energia pierdută este mai mare decât am considerat eu teoretic.

Mai exact ~35%

Deci formula se schimbă în
10*0.65 = 6500mAh

La o baterie de 20. 000mAh
20*0.65 = 13. 000mAh.

| maphiotul explică (pentru Frank51):

Exact ce am zis eu.
65% din cat scrie pe ea
Dezastru...

| Frank51 a răspuns (pentru maphiotul):

Din păcate nu se poate altfel. Dacă citești articolul ai să înțelegi de ce.
Pe scurt bateria are puterea declarată, însă conversia energiei în acest caz este foarte ineficientă.