| Mihaltan_Andrei_1994 a întrebat:

Salut prieteni, am si o o nelămurire, mi-a aparut pe telefon următoarea: A fost detectată umiditate în încărcător/port usb. Înainte de a încărca dispozitivul, asigurați-vă că acesta este complet uscat. Uscarea portului poate necesita un anunit timp. In acest caz ce as putea face?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Basmele cu orezul sunt funcție de bucăatarul ce-l gătește!

substanța ce absoarbe umiditatea e silicagelul. Acolo trebuie lăsat tel-ul eventrual într-o cutie ermetică să nu absoarbă umiditatea din atmosferă.

| ShaniTempo a răspuns:

Usucă bine intrarea, cu foenul sau ceva de genu, dar mai întîi stinge telefonul

| ShaniTempo a răspuns:

Sau poți să îl lasi cateva ore întrun bol cu orez, deoarece orezul trage umeditatea