| Junyor_Boyka_2001 a întrebat:

Salut prieteni!
Detin si eu un Samsung Galaxy s8+ si nu stiu de ce nu primesc update de la Android 7.0, la 8.0 oreo.
Am un prieten care deține un a5 2018 si astazi i-a aparut sa dea update la Android 8.0.
Oare ce poate fi?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Poate fii din cauza unui antivirus daca folosești, din cauza companiei tale de telefonie, sau din cauza ca nu ai soft original pe telefon sau are root.

| Bogdan70001 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa stii ca update-urile software nu vin la toate telefoanele de-o data.Asteapta si tu 5 zile si daca nu merge nici asa insemna ca ai un soft modificat sau ti-ai facut root.Din ce am inteles si la Xiaomi se intampla ca daca ai telefonul cumparat din RO sa vina cu un soft modificat ce nu mai primeste noi update-uri chiar daca sunt disponibile pentru acel telefon, cum a fost in cazul meu.Din fericire cei de la Xiaomi iti lasa soft-ul original pe site si gratis de descarcat, ba chiar itid a la dispozitie prin "Software Update" sa reinstalezi tu soft-ul lor original, DAR la Samsung nu merge asa.Ei sunt mult mai inchisi cand vine vorba de ROM-ul lor cam ca cei de la Apple, deci daca ai nimerit un S8 cu soft modificat.ce sa zic chinionul tau.N-ai decat sa0i iei tu un Custom ROM daca chiar vrei Android Oreo, dar i-ati adio de la functiile speciale ale telefonului, daca te gandesti la asta
------------------------------
Funda?

| Junyor_Boyka_2001 explică (pentru Bogdan70001):

Multumesc, chiar mi-ai fost de ajutor.