| GoldenBoy17 a întrebat:

Salut, prietenii mei dragi.
Am si eu o problema, acum o saptamana mi-am cumpărat un s6 edge Second-hand. Telefonul arata impecabil. Nu are nici macar o zgarietura, datorita faptului ca a fost bine intretinut de cel care mi-la vandut. Problema este ca nu prea ma tine bateria, daca nu folosesc datele mobile ma tine pana in 5-6 ore. Daca le folosesc ma tine ff putin. Ma gandesc eu, sa fie vreun bug de la Android? Eu am Android 7.0. Am auzit ca multi au probleme cu bateria din cauza asta. Imi poate da cineva un sfat, ce sa fac? Va multumesc frumos!

23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DOWNGRADE! Pana devine mai stabil si dupa urci, iar la el.

| GoldenBoy17 explică (pentru anonim_4396):

Sunt sanse sa fie versiunea de Android de vina? Tin sa mentionez ca telefonul a fost folosit si de cel care mi-la vandut. Deci...cred ca asta e problema, insa nu stiu cat m-ar costa o baterie sa o schimb la service, am vazut ca pe eMAG o baterie de s6 edge costa pana in 60 de lei

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Chiar foarte mare poate fi vina Android-ului, crede-ma am testat multe versiuni, si da, au probleme pentru ca nu sunt optimizate corect.

| GoldenBoy17 explică (pentru anonim_4396):

Daaaa, dar decat sa dau 50 de lei pentru downgrade, mai pun 50 si imi schimb bateria si am garanția ca o sa ma tina

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Se face acasa, doar "fraieri" se duc la service pentru asa ceva...wtf.
Nu o sa stie nimeni ca ai facut tu downgrade.

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Nu stiu sa iti spun cat ar costa, dar cred ca undeva la 300-400 de lei. Incearca si sa bagi telefonul pe Android N daca se poate.

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Sau asa vreo 50 de lei te-ar costa asa cum zici tu. Crede-ma ca chiar nu stiu sa iti spun un pret exact, dar sunt sigur ca se va remedia problema cu durata de viata scazuta a bateriei. Du-l la un GSM, fa-i un upgrade versiunii de Android pe care o ai si cred ca va fi suficient

| GoldenBoy17 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar eu nu am PC nici nu ma bazez sa incerc eu. Sa nu raman cu el ca o caramida!

| GoldenBoy17 explică (pentru Busila_Andrei_1995):

Salut, am versiunea N. 7.0. Trebuie sa bag M. 6.0.1? Eu ma gandesc totusi ca a fost folosit si de omula ala care mi-la vandut si de-aia cred ca bateria numai tine atat de mult. Multumesc.

| Rommeo a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Schimba bateria omule, ca totusi este un telefon cam vechiut si are o baterie de doar 2600 mAh, e normal sa se fi dus bateria dupa 2 ani si jumate de la lansarea lui. Acum nu zic ca poate telefonul e luat ma incoace, dar totusi daca este cumparat prin 2015. ! Deci schimba bateria si lasa downgrade-urile ca nu se rezolva. Am pe cineva cu s6 edge cu Android 7 si l tine bateria o zi intreaga utilizat mediu spre intens, deci nu este o rezolvare cu downgrade-ul pentru ca Android 7 nu are nici o problema de genul asta. (cel putin la el).

| GoldenBoy17 explică (pentru Rommeo):

Asa este, dar daca o sa ma coste 3-4 sute de lei. E putin cam costisitor. Ma gandesc. Plus ca am auzit ca nu se poate schimba bateria in orice service, ci doar la service Samsung. Daca m-ar costa schimbarea bateriei pana in 150 de lei ar fi aproape ok. Stiu ca o baterie de s5 era vreo 80 de lei. Sa zicem ca si o baterie de s6 e tot 80, cu tot cu mana de lucru cat m-ar costa?

| Rommeo a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Faci cu crezi, eu ti-am zis ca degeaba ai sa i faci downgrade cand problema la tine este bateria 100%, iar la mine in oras manopera pentru o interventie de schimbare a bateriei pentru un s6 edge este de 120 ron nicidecum 300 sau 400.

| GoldenBoy17 explică (pentru Rommeo):

120 cu tot cu baterie si manopera?

| Rommeo a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Am spus 120 ron doar manopera./interventia.

| GoldenBoy17 explică (pentru Rommeo):

Cam scumpa mana asta de lucru, cu tot cu baterie cred ca ajunge la 250

| Rommeo a răspuns (pentru GoldenBoy17):

De ce sa ajungi la 250. Uite 2 magazine online cu acumulator de s6 edge.
http://www.magazingsm.ro/......inal-33879
sau
https://www.gsmnet.ro/......-g925-bulk

| GoldenBoy17 explică (pentru Rommeo):

Daca cumpar eu bateria prin curier, pot merge la un gsm sa o introduca in telefon?

| GoldenBoy17 explică (pentru Rommeo):

Wow, 54 de lei? Destul de ieftin. Zic eu. Inseamna ca schimbarea e destul de ieftina. Cred ca maxim 150 cu tot cu mana de lucru. Mersi de ajutor.

| Rommeo a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Pentru putin, si sigur ca merge sa te duci cu bateria ta, ei o sa-ti ia bani doar pe manopera, si daca nu vrea mergi la un alt service care sunt mai putin jmecheri. Pentru ca ei o sa spuna ca depozitul cu care colaboreaza ei este sa zicem 100 ron bateria ca de fapt ei iau tot de unde e mai ieftin si diferenta o baga in buzunarul lor. Sunt extrem de smecheri astia de pe la service-uri din orice domeniu nu numai GSM.

| GoldenBoy17 explică (pentru Rommeo):

O sa comand o baterie de pe site urile recomandate de tine si o sa merg la un gsm, dar mai intai o sa-i intreb pe ei daca se baga sa mi-o ataseze. Ms

| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

Nu nu nu. Este posibil ca telefonul sa fi fost folosit de proprietarul anterior, de aceea bateria are autonomia asa scurta. Du-te la un GSM si spune-le sa iti schimbe bateria.

| GoldenBoy17 explică (pentru Busila_Andrei_1995):

Sincer, la acelasi lucru ma gandesc si eu, Stii cumva cat m-ar costa sa schimb o baterie la un s6 edge? Cu tot cu mana de lucru si costul bateriei, mersi frumos pentru raspuns.

| Marius_Urs_1985 a răspuns:

Te sfatuiesc sa iti cumperi o noua baterie.