| BezeaToxica a întrebat:

Prin decembrie cred ca o sa strang cam 400 lei si eu si fratele meu as vrea sa luam o tableta(Allview speed city), dar nu sunt sigur daca sa imi iau o tableta sau sa imi iau un telefon peste vreo 2 ani(unul pana in 600 lei cu touch as vrea).Voi ce ziceti? Se merita o tableta sau un telefon?

Răspuns Câştigător
| Blezsy a răspuns:

Îți zic din proprie experiență.
Un telefon, în comparație cu o tableta, este mult m-ai avantajos. De ce?!
Unu la mana, este m-ai ușor de purtat.
Doi la mana, nu îți faci asa multe griji cum ca s-ar putea strica la fel de repede ca și tableta.
Trei la mana, display-ul telefonului este mult m-ai rezistent decât al unei tablete.
Patru la mana, cu 600 de lei îți poți lua un smart-phone bun, în timp ce o tableta achiziționată la un preț cuprins intre 400-600 de lei te va dezamăgi.
Când îți cumperi o tableta trebuie sa ți cont de dimensiune, câți inchi are display-ul - adică lungimea diagonalei a ecranului tabletei- sa vezi dacă ecranul este protejat la șocuri și zgârieturi, ce tip de ecran este - ma refer la fibra de sticla ce protejeaza display-ul- trebuie sa ți cont și de greutate, dar și de sistemul de operare.
In orice caz, trebuie sa ți cont de mai multe când iți achiziționezi un bun electronic.
Trebuie sa ți cont de faptul ca achiziționarea unei tablete bune tine și de raportul dintre calitate și preț. O tableta buna din toate punctele de vedere are un preț ce începe de la 1000-1500 în sus.
Opinia mea, este ca achiziționarea unui telefon ar fi mult mai avantajoasa din punct de vedere financiar, dar și din punct de vedere tehnic.
Daca vei împarți telefonul sau tableta cu fratele tău, cel mai bine ar fi sa strângeți amândoi bani pana veți putea sa va achiziționați o tableta buna sau pana când veți putea sa va luați amândoi câte un smart-phone pentru fiecare.
Decizia va aparține la amândoi.
Sper ca ți-am putut fi de folos.

| Hidan112 a răspuns (pentru Blezsy):

Deci telefonul e mai bun

7 răspunsuri:
| Liiiax99 a răspuns:

Pai daca vrei sa il imparti cu fratele tau ar merita o tableta.
Daca vrei sa fie doar al tau, un telefon.

| Mara2002 a răspuns:

Tableta...telefon cred ca deja ai.happy eu am ipad 2 si e foarte bun. Acum depinde de tine... Sper sa faci alegerea corectahappy

| Diushh a răspuns:

Pai daca ai un telefon mai vechi sau care nu iti mai place poti alege un telefon.Dar daca vrei sa il imparti cu fratele tau ai putea aleg tableta.happy

| TheRook a răspuns:

Cu bani astia nu iti poti lua nimic decat poate la mana a doua si sparte sau stricate..Eu iti recomand sa strangi 1500 lei si sa iti iei S3 ca telefon sau sa strnagi 1000lei sa iei Samsung galaxy tab 2 7.0

| ChuxiiGirl a răspuns:

Din cate am inteles din intrebare trebuie s-o imparti cu fratele tau nu? Pai daca e asa cum am inteles eu ar trebui sa luati o tableta.Telefonul e ceva personal si nu e bine sa-l imparti dupa parerea mea.Acum tu faci cum vrei :*

| Hidan112 a răspuns:

Eu zic sa iti iei telefon...1)poti sa il tii in buzunar nu in mana ca tableta si 2)dai mai putini bani si iti mai ramane de cheltuiala