| DeGea1 a întrebat:

Recent mi-am cumparat un Samsung Galaxy S7 second hand, inainte de asta am avut un Samsung J5 2016. De cand am acest S7 imi pare ca tine mai putin bateria, este normal? Tin sa precizez ca am dezactivat celelalte pagini principale si am doar una de home, am dezactivat notificarile de la mai multe aplicatii, il tin mereu pe mod economisire baterie pe medium, luminozitate mica, si rezolutia fhd. De exemplu, la un apel de o ora mi se consuma 10% din baterie, e normal? As dori niste sfaturi care sa ma ajute sa tina mai mult bateria.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună seara,

Ca toate lucrurile din jur, bateriile se uzează. Deși Samsung utilizează baterii de înaltă calitate lithium Ion battery (Li-On battery), acestea pot avea diverse anomalii.

Spre exemplu, roming-ul, provoacă anomalii bateriei (multe probleme au fost cauzate telefoanelor Apple). De asemenea, luați in calcul ca bateria a putut fi înlocuită cu alta, care nu provine de la manufacturier.

Închideți aplicațiile care rulează in background.

Multe lucruri nu se pot face. Poți apela la un program de analizare a performantei bateriei și optimizarea acesteia. Altfel, fără schimbarea bateriei, nu vei putea avea rezultate.

Cât despre convorbirea telefonică de aproximativ o ora, dacă ți s-a descărcat 10%, bateria e performantă si are aceeași putere (normal peak performance).

O seară plăcută vă doresc!

| Vladut123456 a răspuns:

La un apel de o ora 10% eu zic ca nu e asa mult,probabil te-ai obisnuit cu vechiul telefon ce consuma mai putin ce-i drept deoarece ecranul mai mic, mai putine functii, daca tu vezi ca iti consuma prea mult si nu iti ajunge poti incerca sa schimbi bateria, nu stiu daca se poate schimba avand spatele din sticla dar poti cauta pe google sau te poti duce la un service gsm, dar depinde si de modul cum il incarci, eu exemplu l-am tinut doar 30min la incarcat si avea vreo 12 la suta, l am luat dupa o jumatate de 1 ora si avea 88 la suta, m-am mirat si eu, iar acum am doar 50 la suta, iar cand il tin mai mult la incarcat tine mai mult.Mult Succes!

| HeadGeneral a răspuns:

Si eu am s7, nu il mai tine pe economisire si uitate la acel Filtru Albastru ia foarte mult din baterie

| DeGea1 explică (pentru HeadGeneral):

O sa incerc sa vad daca functioneaza