| DeGea1 a întrebat:

Salut.
Samsung J5 sau iPhone 5C? Justificati raspunsul. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Cedry2k8 a răspuns:

IPhone 5C, clar. Cu o singura conditie, sa aiba macar 16GB. In primul rand iPhone 5C sta foarte bine la capitolul foto/video. Are un sistem de operare de n ori mai stabil, si mai rapid decat Android. iPhone 5C primeste, si va primi o lunga perioada de timp update-uri de la Apple (a fost lansat cu iOS 7.0, si acum este la zi, are iOS 9.3.1, si cred ca va primi si iOS 11), pe cand J5 a ramas la Android 5.1.
Ecranul. La 5C ecranul este considerabil mai mic fata de J5, dar la iPhone este mult mai clar, culorile sunt mult mai vii.
Difuzorul. La iPhone se aude mai incet fata de J5, dar are mai mult bass si claritate la 5C, fata de J5, care are un difuzor puternic si "bazait" la sunetele mai inalte.
Aspectul per total. iPhone arata mult mai bine fata de Samsung, si da bine la fete rolling on the floor, adica fetele te privesc altfel cand ai un iPhone in mana, pare mai valoros fata de Samsung, de care are oricine si sunt sute de modele, nu ghicesti ce model e. Pe cand la iPhone, imediat ghicesc ceilalti modelul.

Oricare dintre modele le-ai lua, NU iti lua varianta de 8GB, ia-ti de la 16GB in sus.

Funda?

| Pool77 a răspuns (pentru Cedry2k8):

Bla bla bla

" iPhone arata mult mai bine fata de Samsung, si da bine la fete"
Sa inteleg ca in cazul in care, iPhone n-ar avea camera foto nu ai putea asculta muzica pe el si ar costa 3000 RON tot l-ai cumpara ca da bine la fete? Gandire mai proasta n-am vazut, de mult.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

Dintre acestea, eu aş alege Samsung Galaxy J5 (2016) deoarece este mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia & MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.smartprix.com/......ompare.php

Toate cele bune!

Îţi doresc un Paște Fericit!
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| Pool77 a răspuns:

Puteti sarii pe mine oricare din tabara Samsung/iPhone, dar as merge pe J5.

iPhone 5c, chiar e o varianta a lui iPhone 5s relativ 5 mai ieftina. Se simte cand in prinzi in mana, ca nu are aceleasi componente ca si fratii lui.
Telefonul e din plastic, e practic un jeg la banii aia. Plus ca daca mai pui 200-300 lei iti iei iPhone 5S daca tot vrei neaparat iPhone. Acum sa-ti justific alegerea mea.
Am pus mana pe ambele telefoane,le-am butonat si am ajuns la concluzia ca amandoua sunt la acelasi nivel. Aici ma refer la calitatea pozelor, cat si la calitatea componentelor.
Samsung chiar s-a pus pe treaba, si scoate terminale super ok, cum ar fi A3, A5, A7 Alpha cu un design superb.

Deci, oricare e bun la pretul acela, insa depinde si de preferintele tale, apropo la iPhone nu-ti ajunge varianta de 16GB sa spuna oricine orice. Minim 32GB altfel il si schimbi dupa 1-2 luni, caci nu mai ai memorie. Din 16 ai liber cam 10-12 GB.

| adelinaaaaaaaaaa a răspuns:

Hey buna! Evident ca iPhone 5C.In general iPhone-urile sunt foarte bune.Am avut Samsung si de curand am primit iPhone si pot sa spun ca Iphone-ul este cu siguranta mult mai tare si performant ca Samsungul.Camera foarte buna, multe aplicatii utile, si multe alte chestii