| seby10 a întrebat:

Saptamana urmatoare urmeaza sa plec in Anglia si am o dilema. Dupa cum stim, are loc Brexitul si UK nu mai face parte din UE. Asta presupun ca afecteaza si chestiile legate de cartele mobile, cred. Dilema este urmatoarea: Cartela mea Orange, o pot folosi in continuare sau am nevoie de un alt tip de cartela? Cartelele Lykamobile pot fi folosite in UK?
Multumesc.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

UK e inca in UE cel putin 1 an de acum incolo

| darrio2007 a răspuns:

O poti folosi in roaming. Lyca da, se pot folosi. Chiar este de preferat in locul roamingului de la Orange. Ai mai multe avantaje. Poti vorbi in tara cu un penny pe minut. Eu o am cumparata de acolo cu incarcare de 35 de lire lunar.

| mihai69 a răspuns:

Mai sunt cel puțin doi ani până la brexit. Până atunci, nu se schimbă absolut nimic.
Și oricum, chiar și pe urmă, telefonia mobilă va avea același regim - cu excepția, poate, a tarifelor, care nu vor mai fi reglementate la nivel european. Dar tehnologia rămâne!

| dannyel86 a răspuns:

Si eu sunt de acord cu alexfab33. Se va schimba costul convorbirii si al expedierii de sms-uri, precum si traficul de internet. E vorba de planul tarifar, si nimic mai mult.
Dar, cum s-a mentionat deja, schimbarile acestea vor veni in timp, nu imediat.

| alexfab33 a răspuns:

Se schimba probabil planul tarifar

| iguana13 a răspuns:

Buna. Anglia nu a iesit încă din UE mai durează cel puțin un an. Atâta timp cât ai roaming-ul activ functioneaza orice cartela.