| Yohei a întrebat:

Stie cineva niste setari "pro" pentru camera telefonului pentru a face poze frumoase unor peisaje? (Huawei P20 PRO)

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Pentru poze frumoase ai nevoie de o compozitie buna a fotografiei nu ajung setarile pro.
Setari pro inseamna, pe scurt, sa treci pe manual si sa setezi iso, f-stop si shutter speed in functie de necesitati.
Din intrebarea ta reiese ca esti amator... sfatul meu e sa folosesti functia hdr, in rest lasa telefonul sa-si faca treaba.
Invata mai bine despre compozitia foto.
Nu ma apuc aici sa-ti explic ce si cum, sunt destule tutoriale pe net despre subiectul asta.

4 răspunsuri:
| Katte a răspuns:

Poti descarca snapchat, si cauti diferite filtre de fundal. Il ador

| Yohei explică (pentru Katte):

Mersi dar nu vreauvl sa folosesc filtru, gen m-am referit la setarile camerei pe modul pro cu,, iso,,,, ev,,,, af,, astea?

| Ineys a răspuns:

Depinde de fiecare scena in parte din pacate. Anumite setari pentru ISO, shutter speed si celelalte, nu se potrivesc la toate scenariile. Eu zic sa incerci sa le modifici in timp real cand vrei sa faci poza si sa te opresti unde iti place cel mai mult. Pana la urma fotografia e subiectiva, si trebuie sa inregistreza poza asa cum iti place tie, ce-ti place tie din ea.

| antimulte a răspuns:

Depinde de gusturile fiecaruia, poate mie imi place, dar tie nu cum iese o fotografie. Incearca sa faci poze la acelasi obiect dar folosind de fiecare data optiuni diferite. Gasesti pe net ce e ISO, WB si tot ce iti mai ofera telefonul.