| Costica1234 a întrebat:

Salut, stiti acolo la telefon in setari cand dai la baterie iti apare cam câte ore ar tine aceasta. Seara imi apar 20ore iar dimineata cu acelasi procent al bateriei imi apar doar 15ore. De ce scad orele acelea in timpul noptii?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orele se estimeaza in timp, periodic, in functie de tensiunea bateriei si curenul consumat din ea.
De la indicatia de seara si pana dimineata trec mai mult de 5 ore, dar - ne fiind folosit - curentul (consumul) este mai mic, iar estimarea se prelungeste.

| Costica1234 explică (pentru Bula):

La mine scad orele nu cresc

| Bula a răspuns (pentru Costica1234):

Daca scazi orele din timpul noptii, in 8 ore cat ar trebui sa scada de la 20 ore ramase? 12 (conform ceasului) sau 15 (conform calculului de estimare)?
Evident ca, orele estimate au crescut in acest caz cu 3 ore.

| Costica1234 explică (pentru Bula):

Pai dc scad orele daca nu e folosit asta nu înțeleg

| Bula a răspuns (pentru Costica1234):

Fiindca si noaptea functioneaza, dar cu consum redus in "standby" (asteptare).
Doar daca-i scoti bateria atunci nu va functiona si nu va exista consum.

Bateria (acumulaorul) se descarca si daca nu are nici un consumator conectat. E drept, asta se intampla mult mai incet, in decurs de saptamani sau luni si in functie de calitatea si starea bateriei etc.

| lZlJokerlZl a răspuns:

Scad orele deoarece bateria se raceste in timpul noptii nefiind folosit telefonul pentru o perioada mai indelungata.