| MarianM8777 a întrebat:

Tocmai am achizitionat un Samsung Galaxy S7 si imi apar intr-una notificari pentru "actualizare software". Prima actualizare ce mi-a aparut spunea ca dateaza din 1 august anul trecut. Cum ma stresa notificarea aia, iar eu nu ma pricep deloc la telefoane, am dat curs actualizarii (care a durat 5 minute, ceea ce mi s-a parut bizar). Pe urma, mi-a aparut o a doua notificare, tot pentru actualizarea software-ului, aceasta fiind din 1 octombrie. Am dat curs si acesteia, tot vreo 5 min. a durat, iar acum a aparut alta, care zice ca e din 1 noiembrie. Intrebarile mele sunt: sa dau curs tuturor actualizarilor despre care ma notifica telefonul? Nu-l vor afecta in sens negativ? Si de ce nu au inclus toate actualizarile intr-una singura? Multumesc! Funda si vot.

4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Cand se face o actualizare, se munceste la ea
daca tu ai un telefon care nu a facut actualizarile la vremea lor, nu o sa stea nimeni sa munceasca in plus si sa concateneze toate actualizarile intr-una singura, doar pentru exceptiile ca tine (cred ca 1/10000 de telefoane de exact modelul ala au problema asta)

actualizarile sunt un lucru bun, in general, iti imbunatatesc telefonul, tine mai mult bateria, etc.

TOTUSI, am auzit si povesti de groaza, cu telefoane prea vechi carora li se facea un update dupa care bateria tinea foarte putin, se incingeau, etc... facut special de catre producator ca sa scape de suportul pentru respectivele telefoane si sa te faca sa bagi bani in altele noi
acum S7 nu e chiar asa de vechi, insa daca nu vrei update-uri si vrei sa scapi de notificari ai doua posiblitati: 1. cauti pe google "prevent s7 from updating Android" am impresia ca nu poti scapa de ultima actualizare pe care a "prins-o", dar scapi de urmatoarele 2. root-ezi telefonul (nu prea iti recomand, dar. daca chiar vrei)

5 minute o actualizare e foarte ok, practic e echivalentul reinstalarii de windows (care dureaza mult mai mult)

| Bogdan70001 a răspuns:

In primul rand cred ca acele sunt update-urile de securitate care sunt si normal sa fie putin mai dese.Altfel vor aveai ei probleme daca nu-ti trimit update-urile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu-ti afecteaza telefonul, din contra! Actualizeaza-l pana la versiunea curenta si ai terminat, stiu ca dureaza mult, dar... este util.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Du-te la un specialist sau baga ceva din setari sa opresti alea.

Eu zic sa tot le actualizezi pana ajungi la ultima versiune.( Apar chestii noi)

Ciudat este ca nu este ok sa le faci pe toate pe rand ci sa treci direct la cea mai noua/performanta.

Daca vezi schimbari si iti plac actualizarile software continua dar daca nu le vezi rostul opreste-te ca alea iau spatiu de stocare...