| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Tocmai ce mi-am achiziționat un iPhone X de pe Flip și a venit cu bateria 100%, însă încarcandu--l cu un încărcător cu 20 de w și 3 amperi se încingea foarte foarte tare. Am încărcat și cu unul cu amperajul mai mic și avea o temperatura normala, ca și când ai încarcă un telefon.
Acum, am pățit intr-o aplicație sa se încingă foarte foarte tare după 10 minute de utilizare, după care am ieșit din ea și după jumătate de ora după ce-l utilizez la cheating și etc începe sa se încălzească destul de mult, dar nu ajunge sa frigă.
Este normal sa se întâmple asta pe un iphone x? Sau e de vina bateria și sa-l returnez?

OFER FUNDAAAAAAA

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Problema este ca il incarci la maxim, ma refer la cat poate trage el maxim adica aia 19-20 wat si de aia se incinge.
Este ca si cum tu ai bea usor usor un litru de bere, nu ai nimic, dar ia incearca sa o dai pe gat toata odata, cum o sa fie?
Cam asa se intampla si cu bateriile, ele sunt proiectate sa traga un anume curent maxim, dar lucrand la maximu normal se incinge.

Vezi ca Apple spune pe undeva care modele sunt ok sa le incarci cu acel incarcator de 20 watt, intra pe websitele lor si vezi ce spun, am citit acum vreo 2 saptamani, dar am uitat, stiu sigur ca 12, 11 merg fara probleme, nu stiu de X, dar de cei de la Apple zic ca este ok, atunci nu ai de ce sa iti faci probleme.
Deci bateria nu are nimic, si ala 12 la fel se incinge daca este incarcat cu 20 wat.
Incearca un incarcator de 5 sau 3 wat si sa vezi ca n-o sa mai fie incins, bateria o sa se incarce lent, deci nu se va incinge.

| Dezvi a răspuns (pentru relian):

Da pai am încercat cu unul normal și a fost ok, dar după ce l folosesc in aplicații se mai încălzește, gen e călduț sau asa

| relian a răspuns (pentru Dezvi):

Orice baterie daca este rapid incarcata sau rapid descarcata se incalzeste, deci cu cat folosesti telefonul mai mult cu atat bateria se va incalzi mai tare.
Este acelasi lucru incarcare, descarcare, daca se face rapid se incinge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic să îl returnezi, și te în magazin, ce magazine ai tu acolo prin oraș, și îți ei un telefon nou, cu garanție nu iphone, și stai liniștit. Magazinul este magazin.

| DangerF a răspuns:

Si eu tot de pe flip am iPhone X cu baterie 100%. Mie nu mi se incalzeste, probabil e ceva problema de la baterie

| Dezvi a răspuns (pentru DangerF):

Nici după folosire îndelungată?