| CattanyMihai778 a întrebat:

Salut tovarasi,nu le am cu tehnologia,am un telefon mobil de la rds cu nr de rds si vreau sa plec afara, deci vreau sa-mi iau nr de telfon si telefonul cu mine si sa sun din strainatate acasa la parinti dar si din tara sa pot suna afara. Am abonament la rds, trebuie sa merg la ei sa-mi activeze serviciul de roaming la cartela? Si cam cat trebuie sa platesc in plus lunar fata de normal aveti idee?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa scapi mai usor in strainatate mergi intr-un loc unde este WiFi gratuit (restaurante, cafenele, banci, etc) si instaleaza-ti whatsapp. Instaleaza-le si parintilor. Pentru roaming intra aici: http://bit.ly/30xH137
Pentru cossturi intra aici si scrii in ce tara vrei sa mergi: http://bit.ly/2vjNv8B

Bula
| Bula a răspuns:

Activarea functiei de roaming se poate face in mai multe moduri, cel mai simplu fiind la caserie RDS.
Odata iesit din reteaua nationala, TOATE convorbirile primite si apelate de tine se vor taxa, pe minut.
Tarifele se gasesc pe site-ul lor http://www.digiromania.ro
De stiut ca, nu poti avea roaming cu cartela preplatita Digi, doar cu abonament.

| CattanyMihai778 explică (pentru Bula):

Cred ca mai convenabil este sa-mi iau din tara X cand ajung o cartela preplay? cu ea pot vorbi in Romania?

| Bula a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Daca are suficiente minute internationale, atunci DA.

| CattanyMihai778 explică (pentru Bula):

Dar cum adica minute internationale ziceai mai sus ca cu cartelele pre pay nu pot avea roaming adica sa sunt international, nu inteleg?

| Bula a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Am spus ca, iti iei o cartela pre-pay in tara X, unde te vei afla, iar daca are minute internationale, atunci cu ele suni acasa in Romania.
Ce e atat de complicat?

| CattanyMihai778 explică (pentru Bula):

Am inteles, dar de ce nu pot avea minute internationale cu cartela prepay digi dar pot avea cu altele tot prepay din strainatate? in tara cu ce cartele prepay pot avea roaming deci minute internationale?

| Bula a răspuns (pentru CattanyMihai778):

La Orange sunt cartele prepay, care au si roaming, parca cele care sunt de 10 euro si peste
https://www.orange.ro/prepay/optiuni-prepay

| Bizon95 a răspuns:

Salut tovarase... moama ce coMuist suna, dar... TU AI INCEPUT :P

roaming-ul TREBUIE activat, atat din abonament, cat si din telefon, la abonament ai 3 optiuni
1. te duci la gigi personal
2. dai telefon de pe telefon gigi la *777
3. iti faci cont pe site-ul
https://www.digiromania.ro/
poti sa iti faci si singur (iti trebuie o factura si sa fii atent care date sunt optionale ca nu iti trebuie toate)

s-ar putea sa mearga si dand telefon la *111# dar nu sunt sigur, nu am incercat!

in telefon trebuie sa te descurci unde e roaming-ul

la abonament nu costa nimic in plus roamingul, DAR costa apelurile date din strainezia, si apelurile primite in strainezia
insa in UE nu sunt preturile prea mari (insa fii atent sa nu cumva sa folosesti roaming din greseala cand treci pe langa tari non-ue, cum ar fi Serbia... eu m-am ars cand am trecut cu trenul prin Drobeta-Turnul Severin)

de asemenea din tara poti sa dai in limita de minute pe care le ai in abonament, telefoane in strainezia pe fix, pe mobile costa mai mult (cauta preturi pe site-ul de mai sus)

daca ai cartela preplatita, atunci chiar m-as duce la digi si as vorbi, ca oricum cred ca v-a trebui sa bagi credit ca sa poti activa optiune cu roaming

| iCazari a răspuns:

Verifica preturi in roaming in functie de tara...https://www.digi.ro/servicii/telefonie-mobila/roaming
activare roaming se face direct din cont online https://www.digi.ro/my-account/my-services# tabul Mobil apoi Roaming Date....sau/si Roaming Voce