| AL1N14 a întrebat:

A venit momentul sa îmi schimb telefonul, am de ales între un iPhone x sau un Samsung s10. Toate telefoanele mele au fost doar pe Android și as vrea sa fac o schimbare la sistemul de operare. Îmi puteți face o lista sau sa îmi spuneți de ce v-ați cumpăra acel telefon, avantaje și dezavantaje
Mulțumesc, dau fundă

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Ramai pe Android. In momentul de fata nu exista nici o diferenta intre fluiditatea iOS-ului si a Android-ului. In trecut Android avea probleme ( lag ) uneori. Acum, mai ales pe S10 nu exista asa ceva. E la fel de smooth ca si iOS. Parerea mea ca merita sa-ti iei iPhone doar daca esti deja in ecosistemul Apple, adica ai un iMac, MacBook, etc. Ele functioneaza foarte bine impreuna, altfel, pentru simplul transfer al unor fisiere prin cablu de date de pe un PC cu Windows pe iOS ai nevoie de o aplicatie ( iTunes ) ceea ce mi se pare munca in plus. Android-ul doar l-ai bagat si atat, il vede ca pe un stick.

Pe Android poti sa instalezi aplicatii de peste tot si gasesti multe aplicatii pe internet ( care sunt cu bani in PlayStore ) gratuite.
E mult mai customizabil si mai ieftin pentru ce ofera. S10 bate iPhone X la orice capitol si cred ca e si mai ieftin.

In momentul de fata, tot ce mai e de Apple e doar marul muscat de pe spatele device-urilor, care a ramas o legenda de pe vremea lui Steve Jobs. Poate daca mai era omu' ala in viata era altceva de capul lui Apple acum, dar asa si-a pierdut farmecul de mult.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8858&idPhone2=9536

Acum, strict iPhone X vs Samsung S10.
O sa vorbesc din perspectiva iPhone-ului si avem asa:

-memorie de stocare mai mica ( fara slot de card )
-lipsa jack-ului 3.5
-camere mai proaste
-baterie mai mica
-notch
-ecran mai prost
-e cu 2 ani mai batran

De procesor si RAM nu am discutat, deoarece desi pe hartie iPhone-ul pierde si la capitolul asta, iOS-ul gestioneaza foarte bine resursele si nu se simte nevoie de mai multa putere.

Cam asa sta treaba.

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pai tu vrei sau nu?
Daca voiai, nu mai veneai sa ne intrebi.

| AL1N14 explică (pentru LPCTSTR):

Am spus ca am de ales între x și s10, vreau sa vad avantaje, dezavantaje și alta lume ce ar alegede, din ce motiv?

| LPCTSTR a răspuns (pentru AL1N14):

Eu n-as trece la Apple pentru simplul motiv ca sunt nesimtiti in gestionarea a tot si toate, Samsung sunt mai ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu văd de ce ai investi atâția bani într-un telefon, când cu același preț îți iei bine mersi un laptop bun. Are un folos mult mai mare, dacă chiar vrei să-ți iei ceva.