| DragosDRG2002 a întrebat:

Salut TPU!
Am facut si eu portare de pe un numar de Orange la digi si am abonament la Orange dar fără să iau telefon sau altceva doar abonament. Azi am fost sunat de Orange si mi-au zis ca daca fac portare o sa fie niste costuri ca am luat un telefon la abonament, poate sa imi zica si mie cineva de unde a apărut telefonul asta pe abonametul meu daca am specificat clar cand am facut abonamentul ca nu vreau telefon sau altceva la el, vreau doar abonametul? Daca a mai pățit asta sa scrie mai jos.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Telefonul cu care esti pe acel abonament, de unde il ai?

| sierra1 a răspuns:

"abonament la Orange dar fără să iau telefon...si mi-au zis ca daca fac portare o sa fie niste costuri ca am luat un telefon la abonament"

e clar, una din părți incearcă s-o "fenteze" pe cealaltă. Care o fi aia? Tu ai un contract, el ce zice?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De la neatentie. O verisoara de-a mea a patit la fel. Cand a semnat contractul cu Vodafone n-a fost atenta. In contract avea un telefon gratuit. Nu s-a uitat ce a semnat. Iti pun in fata foi cu scris mult ca sa te plictisesti si printre randuri sunt bagate si "soparle".

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pai stai putin ca nu inteleg, tu nu ai luat niciun telefon fizic de la ei da? Ca daca luai telefonul il aveai acasa in cutie nou nout, si atunci cum ti au bagat ei asa din burtă un telefon pe care tu nu il ai? Mergi cu contractul la ei si intreaba i, unde este telefonul pe care tu trebuie sa il platesti, telefonul aparatul nu numarul, pana la urma ai luat telefon de la ei sau doar pe hartie ai "primit" telefonul si acum esti bun de plată

| mi25 a răspuns:

Am patit la Telecom. I-am zis sa-mi arate semnatura pentru ca am primit telefon.
La Orange mai este o problema. Daca ai cumparat de la ei un telefon la pret de abonament - adica redus - trebuie sa-ti mentii abonamentul cat este prevazut contractul, altfel platesti diferenta de pret a telefonului intre pretul comercial si pretul de abonament.
Mai precis.
In magazinul Orange pretul telefonului - sa zicem - este 1000 de lei. Daca il iei cu abonament pe 2 ani pretul este de 500 lei. Daca nu respecti abonamentul de 2 ani - adica intrerupi abonamentul inainte de implinirea celor 2 ani - trebuie sa mai platesti inca 500 de lei, pe langa cei 500 lei, astfel incat sa se faca 1000 de lei.