| PaulStefan74 a întrebat:

Am inceput acum sa folosesc un telefon pe care l-am primit acum 2 ani+ la abonament (Vodafone) si acum cand bag in el o cartela telekom imi apare sa bag PIN-ul, il bag si apoi scrie "Codul PIN pentru reteaua SIM e blocat. Introduceti codul PUK pentru reteaua SIM". Am incercat sa introduc codul PUK de la cartela telekom dar nu merge. Ce pot face ca sa mearga cartela in telefon? (Abonamentul la Vodafone a expirat) Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ZetZ a răspuns:

Chiar daca abonamentul a expirat telefonul e in continuare blocat doar pe o retea, trebuie sa mergi cu el la decodare.
Funda?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la o caserie Telekom si iti da codul PUK, daca cartela este pe numele tau.

| PaulStefan74 explică (pentru Bula):

Am codul PUK scris pe cartela, dar nu merge cand il bag in telefon.

| Bula a răspuns (pentru PaulStefan74):

Inseamna ca, aceea cartela este defecta.
Du-o la o caserie Telekom, s-o schimbe.

| Andreeush a răspuns:

Telefoanele de la Vodafone pe abonament sunt codate, va trebui să mergi la ei să îți rezolve problema.