| Maxxxi a întrebat:

Salut TPU, am luat un abonament pentru 3 cartele la digi si ni s-a zis ca putem ramane cu numerele de telefon pe care le aveam la Orange.Totusi cand sun cu cartela Digi am alt numar fata de cartela Orange.Ce ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa te duci la DIGI si sa spui ca vrei sa-ti portezi numarul la ei. Normal ca cele 3 cartele au alte numere. Va trebui sa renunti la ele. Daca ai apucat si ai luat un telefon de la ei nu poti face asta decat platind valoarea reala a telefonului si incheind abonamentul pe cele 3 cartele sau renunti la numarul de Orange si-ti anunti prietenii din agenda ca ti-ai schimbat numarul (ai minute nelimitate).

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa mergi la cei de la Digi si sa ceri PORTAREA NUMERELOR Orange pe Digi.
Pentru a fi posibil, trebuie sa ai achitate toate facturile la Orange.

| cfrtobias a răspuns:

Nu ti-au zis sa astepti 3 zile pana se porteaza numar? si dupa o sa fie 1 cel cu Orange numar, doar ca platesti digi, altfel ai 2 contracte si digi si Orange

| GPA a răspuns:

Trebuie să întocmești o cerere de portare la Digi, prin care vei transfera numărul din rețeaua Orange(fie că este prepay sau postpay) pe una dintre cartelele Digi
Poți face acest lucru de la o reprezentanță Digi (oricare) sau direct online : https://s.digi.ro/......Q2Y2Y=.pdf îl completezi (vei avea nevoie de id-ul de client emis pe factura de la Orange sau, dacă ești prepay, de seria cartelei SIM - se găsește pe spatele cartelei, și de numărul de telefon al cartelei Orange). Cu această cerere te prezinți la o reprezentanță Digi, având actul de identitate și acel document PDF (cererea de portare) completat și semnat și, doar dacă cartela de Orange a fost pe abonament, și o copie de factură Orange.

| Refresh0 a răspuns:

Trebuie sa portezi numărul. In momentul in care ai portat numărul, îți vor da o cartela cu numărul de telefon pe care il aveai la Orange.