| E99 a întrebat:

am mare nevoie de ajutor.
Am incercat sa pun un rom nou pe telefon. ( HTC ONE X 32Gb)
Romul era de la " VIPER", un OS 4.1.1 mi se pare. ( cel care am vrut sa il pun )
Iar acum nu mai porneste, isi tot da reboot.uri.
Si nici in Recovery nu imi intra ( e unul custom "TWRP")
Ce sa fac, ma poate ajuta cineva? E destul de urgent.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ii bagi Cyanogenmod de pe PC, toti poti sa incepi sa mai zidesti casa ta cu noua ta CARAMIDA! Yeye caramida!

| E99 explică (pentru anonim_4396):

Cica, caramida -_-.
Ma rog, incerc sa il conectez la PC cand e in fastboot si nu imi deschide nimic din care sa fac un wipe sau ceva...iar doar din telefon nu ii pot da..nu ma lasa sa teschid recovery.ul, si doar de acolo ii pot da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru E99):

Asa se zice BRICK, poate cauta pe net how to unbrick gen.

| E99 explică (pentru anonim_4396):

Stiu cum e cu brick.ul..., o sa caut, m.am uitat azi dar nu prea am avut timp.

| ioanoanea15 a răspuns:

Felicitari tocmai ti-ai brickuit telefonul!
Daca reusesti sa il faci sa fie detectat de calculator atunci mai ai sanse sa il debrickuiesti. Daca nu atunci imi pare rau pentru tine.
Incearca sa accesezi download mode poate download modul nu iti este brickuit si o sa il poti salva.
Totusi daca este brickuit si il vede calculatorul ul poti debrickui cu ajutorul adb-ului instaland alt bootloader si flashuind din nou twrpul sau rescriindu-i partitia si chestii de genul.
Cel mai probabil s-a brickuit pentru ca ai instalat ceva ce nu e compatibil. Nu mai instala romuri care nu sunt compatibile deoarece in unele cazuri poti chiar sa ii arzi placa de baza.
Ar mai exista varianta sa nu fi deblocat bootloaderul inainte sa instalezi alt rom fapt pentru care nu vrea sa booteze. Daca este problema asta atunci poti sa il deblochezi de obicei se deblocheaza printr-o comanda simpla data cu adbul din modul fastboot: fastboot oem unlock. Aceasta comanda deblocheaza bootloaderul la majoritatea telefoaneleor.
In orice caz daca reusesti sa il faci detectabil de calculator cere ajutoru prietenilor nostri de pe xda pentru al debrickui.

| E99 explică (pentru ioanoanea15):

Bootloaderul, nu cred ca era deblocat, desi puteam linistit sa instalez si asa numai ca doar acelasi rom de la resurection.
Am incercat si altele mai demult, doar ca mi.au dat crash la flash si nu am avut probleme, il puneam din nou pe cel vechi, dar acum nu stiu, nu sunt prea as in asta asa ca nah.
Acum pur si simplu se tot restarteaza daca incerc sa il pornesc, iar daca vreau sa intru in recovery, nu ma lasa, ( TWRP) incearca sa intre, parca se deschide fff putin, dupa care imediar se restarteaza, si incepe iar tot asa, sau daca vreau sa ii dau factory reset ..tot in twrp vrea sa ma bage si nu poate.