| Katty29 a întrebat:

Am mare nevoie de voi, mai ales cei care se pricep in smartphone-uri. Am dat comamda de pe Aliexpress de un telefon Lenovo s60. Astazi l-am primit si am ajuns acasa si am incercat sa deschid WiFi(VLAN asa e scris acolo) si nu a gasit nici o retea, apoi sa conectat putin si iarasi a disparut, dar nu e problema in internet pt ca telefonul mamei si al tatalui sunt conerctate si prind semnalul foarte bine. Insa mai demult tot de la acelasi vanzator am dat comanda de acelasi telefon si s-a conectat din prima si i-a venit chiar si un update la Android 5.0. Va rog mult de tot sa ma ajutati, poate trebuie sa-i fac root (dar nu stiu cum si imi e frica) sau altceca?

3 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Ai incercat sa il restartezi sau sa vezi daca se conecteaza la alte retele sau sa ii dai si ruteruluiun restart sau chiar sa ii reinstalezi softwerul, sau sa ii dai Factory reset (eu am Iphone, pentru mine asta este foarte usor, pentru Android, nu stiu cum se face), daca nici una dintre acestea nu functioneaza... Atuncea nu stiu, dar de unde esti, de ai ok.ru?

| ioanoanea15 a răspuns:

Incearca eventual un factory reset si daca nu merge eventual trimite-l inapoi la ei. Nu incerca root sau alte chestii pe el deoarece in promul rand aceste procese iti anuleaza garantia si in al doilea rand rootul nu are treaba cu wifiul, nu o sa iti rezolve problema. Probabil este un bug de soft sau cine stie ce. Incearca si cu alte routere sa vezi daca va merge cu ele si daca nu trimite-l inapoi.

| Katty29 explică:

Sunt din Chișinău. Mulțumesc pentru ajutor, dar am incercat aceste metode si nu au ajutat.