| Rebel23 a întrebat:

Am o întrebare,care telefon este mai bun, iPhone 7 plus sau Samsung galaxy s7 edge? Și de ce? Cel mai bun răspuns primește fundația.

Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

Unele teste sunt "fabricate" direct pentru o gama.
Ambele se sparg lejer daca sunt scapate, iPhone normal rezista mai bine, spatele ne fiind din sticla, insa la cel negru mat se observa zgarieturile super usor, unii utilizatori au observat zgarieturi si puncte albe pe telefon chiar daca l-au tinut in husa.
Oricum, depinde de preferinte.
Mie iPhone 7 nu-mi place, de loc. Nu sunt hater, sau fanboy Samsung, apreciez fluenta si securitatea celor de la Apple, insa imi pace mult mai mult OS-ul celor de la Google.
Trebuie sa-mi faci n conturi pe Apple sa pot downloada muzica, pentru poze la fel, complicatii cu iTunes, eu zic ca nu merita.
Insa, iPhone 7 Plus cica exceleaza la baterie, unii utilizatori au scos peste 7H de utilizare cu bateria accea, desigur nu se poate adeveri 100% ca in acelea 7H ecranul a fost deschis in fiecare minut.
La Android imi place ca este mai lejer, pot muta/scoate aplicatii, il pot personaliza cum vreau eu, si este cu ceva mai complex decat un iPhone.
Camera imi place mai mult la S7, parca e putin mai buna, desigur daca e sa vorbim despre camera ia-ti Google Pixel, bate fiecare terminal pe primplanul camera.
Eu as alege S7E cu siguranta, Design-Rezistenta-Baterie.
Oricum, am uitat mai sus, utilizatorii de iPhone 7 au intampinat niste chestii ciudate, se aude un bazait in casti, sau la logoul de Apple, cand faci un video si e liniste, se aude bazaitul pe fundal, pica semnalul pe 4G etc.
Acum tu decizi, ambele sunt terminale de top, care te vor tine 2 ani sau mai mult.
Bafta, si gandeste-te si la chestia urmatoare, daca peste 1-2 ani vrei sa-l vinzi, atunci iPhone cu siguranta, nu se devalorizeaza precum un Samsung.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ambele sunt bune dar eu unul prefer Samsung.

| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu telefoanele de la Samsung sunt mai rezistente.

| OnePiece a răspuns:

Ia OnePlus 3T mai bine.

| ThinkDifferent a răspuns:

IPhone 7, este mult mai nou, mult mai rapid, rezista mai bine la apa. Are sistemul de operare iOS care nu va sacada niciodata ca un Android. Si Samsung este bun dar e mai bun un iPhone 7.

| Pool77 a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Totusi sa nu mintim utilizatorii.
IP67 este mai slab decat IP68.
Ghici ce? iPhone are 67, si S7 IP68, adica este mult mai rezistent S7 decat iPhone. Mai citeste cate ceva, si dupa da-ti cu parerea.
Daca nu va sacada, atunci ia in mana un 5S sau 5, o sa sacadeze 100%.
Ai avut dreptate cu propozitia este mai nou, bafta.

| Rebel23 explică (pentru Pool77):

Salut.Auzi știu ca iphone e mai slab la rezistenta, dar la procesor și celelalte mă interesează care e mai bun, nu îmi pasa de rezistenta.Chiar dacă Samsung galaxy s7 edge are gorila glass 5 și am văzut foarte multe teste.

| ThinkDifferent a răspuns (pentru Pool77):

Stiu ca este iPhone IP68 dar am vazut multe deste dintre cele 2 si mereu iPhone a castigat. De ce? Sistemul de operare de pe iPhone este mai simplist decat Android chiar daca este mai greu sa faci unele chestii, se misca mult mai bine decat un Samsung care daca il vei tine 3 ani vei simtii ca o sa slabeasca din ce in ce mai mult. Si nu vreau sa zic nimic rau dar designul la Samsung in ultimul timp se intreapta tot spre iPhone, adica sticla de pe spate. iPhone4. difuzoare jos, liniile de antena dar nu zic nimic despre asta.

| Pool77 a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Bine zici, peste 3 ani.
Cine tine un telefon 3 ani?
Si in oricecaz, daca e sa-l tii 3 ani sau mai mult ii dai intr-un an o data un Hard Reset si ala e, problema e ca peste ani se aduna o gramada de Junk Files care ocupa spatiu degeaba, de asta sacadeaza si are lag, nu pentru ca e slab telefonul.
Si doar asa in paranteza, orice iPhone cu vechime de 3 ani se misca rau, sacadeaza etc, pentru ca in 3 ani producatorii adauga fel de fel de aplicatii/upgradeuri/componente pe care un telefon de 3 ani nu le suporta, uita-te acum la un 5S, merge agatat face lag etc.
Nu ca am ceva cu Apple, insa am intalnit si iPhone 6 care merge destul de rau, insa acum toti cu preferintele lor.
Venind vorba de design, si iPhone a copiat de la Samsung, nu stiu exact de la care device, dar se aseamana in proportie de 80%, la faza cu sticla, inseamna ca si Sony a copiat de la iPhone?
Oricum, Samsung cu modele de Edge au facut o inovatie, ok nu le place tuturor dar nu mai este un device cu ecran de genul.
Asa ca, toti fura unii de la altii.
Cica iPhone 7S/8 va avea ecran Amoled, asta inseamna ca iPhone a copiat de la Samsung? Gandeste-te un pic, plus ca Samsung le va fabrica ecranele Amoled.
Totul tine de gusturi, mie-mi place Android tie IOS, tu mergi pe IOS eu pe Android, simplu. Comparatiile sunt inutile, sunt OSuri care difera unul de celalalt, hai sa comparam un aragaz pe lumina si unul pe gaz, ce zici are rost?

| Pool77 a răspuns (pentru Rebel23):

Unele teste sunt "fabricate" direct pentru o gama.
Ambele se sparg lejer daca sunt scapate, iPhone normal rezista mai bine, spatele ne fiind din sticla, insa la cel negru mat se observa zgarieturile super usor, unii utilizatori au observat zgarieturi si puncte albe pe telefon chiar daca l-au tinut in husa.
Oricum, depinde de preferinte.
Mie iPhone 7 nu-mi place, de loc. Nu sunt hater, sau fanboy Samsung, apreciez fluenta si securitatea celor de la Apple, insa imi pace mult mai mult OS-ul celor de la Google.
Trebuie sa-mi faci n conturi pe Apple sa pot downloada muzica, pentru poze la fel, complicatii cu iTunes, eu zic ca nu merita.
Insa, iPhone 7 Plus cica exceleaza la baterie, unii utilizatori au scos peste 7H de utilizare cu bateria accea, desigur nu se poate adeveri 100% ca in acelea 7H ecranul a fost deschis in fiecare minut.
La Android imi place ca este mai lejer, pot muta/scoate aplicatii, il pot personaliza cum vreau eu, si este cu ceva mai complex decat un iPhone.
Camera imi place mai mult la S7, parca e putin mai buna, desigur daca e sa vorbim despre camera ia-ti Google Pixel, bate fiecare terminal pe primplanul camera.
Eu as alege S7E cu siguranta, Design-Rezistenta-Baterie.
Oricum, am uitat mai sus, utilizatorii de iPhone 7 au intampinat niste chestii ciudate, se aude un bazait in casti, sau la logoul de Apple, cand faci un video si e liniste, se aude bazaitul pe fundal, pica semnalul pe 4G etc.
Acum tu decizi, ambele sunt terminale de top, care te vor tine 2 ani sau mai mult.
Bafta, si gandeste-te si la chestia urmatoare, daca peste 1-2 ani vrei sa-l vinzi, atunci iPhone cu siguranta, nu se devalorizeaza precum un Samsung.