| tdy a întrebat:

Am o intrebare daca la un magazin normal am un prieten iar el are la calculatore internet wifi ar putea sa mearga
pe telefonul meu care are cautare wifi as putea sa ma conectez pe gratis am auzit de la alti sa este necesar router
asta este adevarat? sau cot ar costa un router
ma puteti ajuta?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai router ul este cel care emite wifi, deci exista deja un router.

| DeyCj a răspuns:

În general orice conexiune de internet pe Wifi(wireless) este compusă dintr-un rooter(cel ce va transforma internetul de pe cablu în internet pe unde radio(wifi) şi îl va emite, şi unul sau mai multe AP-uri, aceste Ap-uri sund aparatele ce se vor conecta la internet(laptop-uri, telefoane mobile, printer-e, etc). Deci, da, este nevoie de un rooter ca să ai o conexiune wifi, sau dacă nu vrei să investeşti foarte mult un dongle USb wifi ar fi suficient.
Ca rooter-e recomand tp-link şi c dongle usb totolik, tplink sau edimax.Succes

| DianaSweetSel a răspuns:

E pe gratis.