| hankearnold a întrebat:

Am o porblema cu incarcarea telefonului, iphone 5s, Am incarcator original, cablu original, ale lui din pachet si cand vreau sa il incarc acum imi spune: "Acest accesoriu poate fi incompatibil". Ultima data cand l-am incarcat, l-am incarcat cu o copie de incarcator(pentru priza romaneasca, care nu ii originala, chinezarie), incarcatorul original al cablului nu ii pentru priza RO, e pentru US cred, asa ca iti trebuie un adaptor sau ceva... asa l-am incarcat timp de o luna, era ok.
Eu bag la incarcat telul in fiecare seara si dimineata asta vad ca mai are 5%(foloseam copia de incarcator pentru cablu), incerc sa bag tot ce era original + un adaptor ce l-am primit de la firma de unde am cumparat telul si aceeasi problema persista.
Nu stiu ce sa fac, am citit si pe internet alte probleme dar nu am rezolvat.

7 răspunsuri:
| Bestia98 a răspuns:

Probabil ca telefonul are o problema la incarcare.

| hankearnold explică (pentru Bestia98):

De curand am vazut ca telefonul se incarca atunci cand telefonul este inchis complet, la 1% s-a stins si a ramas conectat la priza vreo 15 min iar cand l-am aprins din nou avea 16% baterie...sistemul de operare parca nu il lasa sa se incarce cand e deschis.

| express11 a răspuns:

Ai garantie la telefon? de unde l-ai luat?

| hankearnold explică (pentru express11):

Da am garantie, l-am luat de la o firma presupun autorizata, nu stiu exact, dar nu l-am primit sau cumparat de la vreo persoana, e cumparat cu garantie.

| express11 a răspuns (pentru hankearnold):

Trimite-l la garantie.are ceva de nu se incarca.trebuia sa se incarce cu incarcatorul lui.

| hankearnold explică (pentru express11):

II adevarat ca telefoanele de la Apple se vand in 3 ramuri?
De ex. telul asta a aparut in noiembrie 2013, si s-ar spune late 2013, am auzit ca telefoanele se fac in 3 modele diferite de 5s

Primul model late 2013, early 2014, Mid 2014 si ca primele modele ar avea probleme, oricum marti ma duc la service cu el

Am lasat sa se incarce peste noapte si cand l-am deschis azi dimineata 100%
Eu cred ca a murit bateria, acum parca se descarca mai usor si el daca primeste curent electric constant tot timpul de la incacator dar el consuma mai mult decat primeste e logic ca nu se incarca si ca sistemul de operare indica ca incarcatorul nu incarca cum trebuie si ca ar fi incompatibil...asta ma gandesc eu

| express11 a răspuns (pentru hankearnold):

Probabil.