| Eastwood a întrebat:

am o problema.
Acum de 30 de minute am efectuat un apel telefonic, iar cand am fost pe cale sa inchid am auzit o voce groasa de barbat in ecou, dupa care am inchis telefonul. Am auzit de chestia cu ascultatul telefoanelor, credeti ca este posibil?
Ce as putea sa fac? ( persoana cu care am vorbit este de sex feminin, si nu a avut telefonul pe difuzor sau pe cineva in preajma ).

15 răspunsuri:
| nitromonkey88 a răspuns:

Ce a spus acea voce?

| Eastwood explică:

Tu documenteaza-te mai mult, nu te baga unde nu stii. Nu am cerut strict parerea ta, decat sa dai un raspuns la batjocura, mai bine nu-l mai da!

| Eastwood explică (pentru nitromonkey88):

Nu am inteles ce a spus, se auzea in ecou.

| nitromonkey88 a răspuns (pentru Eastwood):

Pai sunt 3 posibilitati : Ori era cineva langa ea
Ori a fost o defectiune tehnica, sau a atins ea cu mana mai puternic difuzorul
Si 3, daca crezi ca ai facut ceva ilegal sau de genul asta este posibil sa fi fost spionaj
Esti cu hackingul pe pc/linux sau ceva?

| gabicoo a răspuns:

A fost vocea ta distorsionata in acel ecou.
E semnul clar ca unul din cele 2 telefoane e ascultat.
Eu am avut aceeasi problema, am renuntat la numar, am luat alta cartela pre pay si acum nici urma de ecou sau interceptare.

| Eastwood explică (pentru gabicoo):

Eu sunt pe abonament, ce e de facut?

Bula
| Bula a răspuns:

Cineva "are grija" de tine sau de partenera ta de convorbire.
Ai grija ce vorbesti, sa nu te doara dupa...

| Eastwood explică (pentru gabicoo):

Dacă sunt pe abonament, ce pot face?

| KinoAndreea a răspuns:

Si eu am auzit ca asta inseamna cand iti auzi ecoul in telefon cand vorbesti cu cineva. Hmm...nu e din cauza ca te urmareste cineva sau ceva de genu, ci pur si simplu e la intamplare banuiesc. Si eu am fost ascultata de cateva ori si nu s-a intamplat nimic.

| Takishima a răspuns:

Si eu patit ceva similar. Am auzit pefundal cv similar cu o sticka desfacuta. Ceva ca un "pop!" Si persoana cu care vb a zis ca auzise un zgomot de mobila. Daca nu sunt halucinatii olfactive sau tv-ul, atunci e de pe fundal. Si asta ar insemna ca nu esti singurul care aude. Cine stie, poate pe viitor lucruri de genul o sa fie din ce in ce mai dese mai multor oameni.

| Cyberrain a răspuns:

Eu am internet de la telekom si am si fix de le ei si o perioada cand vorbeam la telefon cu cineva puteam auzi ce vorbesc vecinii de pe strada (sunt la sat) dar ei nu ma auzeau pe mine. Probabil a fost o defectiune tehnica sau telefonul e ascultat. Fata cu care vorbeai a auzit si pe pe acel barbat?

| Eastwood explică (pentru Cyberrain):

Doar eu am auzit acea voce

| Superior a răspuns:

Daca ai stii cat de usor iti pot fi ascultate convorbirile telefonice,mai ales de hackeri sau politie,ai paraliza. Gandeste-te ca daca fugi de politie si ai telefonul deschis,vei fi prins usor ca te gasesc dupa semnalul cartelei tale, si efortul care-l fac ca sa-ti gaseasca locatia cartelei e la fel si cu efortul care-l fac sa te asculte, poate chiar mai mic. De asemenea, te avertizez ca si Facebook-ul este ascultat/vizualiat, nu ai intimitate pe el. Din ce stiu WhatsUp si Skype pastreaza confidentialitatea....restul o fac doar in teorie, in practica nu prea.