| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Azi mi-am cumparat o cartela de 5 euro (Orange), a mers vreo 30 de minute apoi mi-a spus ca am 0.01 euro activ si nu am mai putut sa apelez/trimit mesaje/folosesc internet. Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Am inteles ca ai incarcat dar creditul tau s-a consumat daca ai vorbit fara sa ai o optiune activa. Fiecare minutel costa 5 eurocenti daca nu ai minute incluse. Deci daca ar fi sa-ti folosesti creditul doar pe convorbiri, 5 euro ti-ar ajunge sa vorbesti 100 minute. Daca mai intri si pe internet si mai trimiti si sms-uri se reduc substantial aceste minute. Internetul consuma foarte mult credit. Cei 50 GB ramasi se puteau folosi doar cu o optiune de minim 5 euro activa. Cum n-ai avut acea optiune nu puteai folosi acei 50 GB de net si ti-ai consumat din credit cu navigarea.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa reincarci inca 5 euro si sa activezi optiunea cu 5 euro

| dannyel86 a răspuns:

Atunci cand reincarci cu credit, trebuie sa te asiguri ca iti activezi o oferta cu minute/sms sau trafic internet pe mobil. Si sa astepti mesaj de confirmare a activarii acelei ofertei.
Ca pe viitor sa nu mai ai probleme, la magazin se poate face si reincarcare electronica, adica iti activeaza automat o oferta de 5 euro direct din creditul cumparat, fara sa mai fie nevoie sa parcurgi tu aceste etape de activare a unei oferte din creditul activ.

| AndreiRo322 a răspuns (pentru dannyel86):

Multumesc mult!

| Lioana a răspuns:

Creditul se consuma rapid daca nu ai activata o optiune. Trebuia sa-ti activezi optiunea de 5 euro si aveai nelimitat minute și SMS în reţea, 1000 minute naţionale şi internaţionale către fix sau SMS naţionale din care 100 minute sau SMS sunt și internaţionale pe mobil UE + 5 GB de internet.
Tot ce poti face acum e sa incarci din nou dar de data asta incarca direct cu o optiune nu cu credit. Daca incarci cu credit va trebui sa intri in meniu la *100# si sa activezi optiunea.

| AndreiRo322 a răspuns (pentru Lioana):

Voiam sa spun ca am reincarcat cu 5 euro

| AndreiRo322 a răspuns (pentru Lioana):

Am reincarcat cu 5 euro*

| AndreiRo322 a răspuns (pentru Lioana):

Am avut 50GB ramasi

| AndreiRo322 a răspuns (pentru Lioana):

Si azi mi-am reincarcat cartela si aveam activate bonusuri cu GB

| RAY a răspuns (pentru AndreiRo322):

Poate ca aveai dintr o promotie anterioara nu conteaza

| Lioana a răspuns (pentru AndreiRo322):

Am inteles ca ai incarcat dar creditul tau s-a consumat daca ai vorbit fara sa ai o optiune activa. Fiecare minutel costa 5 eurocenti daca nu ai minute incluse. Deci daca ar fi sa-ti folosesti creditul doar pe convorbiri, 5 euro ti-ar ajunge sa vorbesti 100 minute. Daca mai intri si pe internet si mai trimiti si sms-uri se reduc substantial aceste minute. Internetul consuma foarte mult credit. Cei 50 GB ramasi se puteau folosi doar cu o optiune de minim 5 euro activa. Cum n-ai avut acea optiune nu puteai folosi acei 50 GB de net si ti-ai consumat din credit cu navigarea.

| Demidol a răspuns:

Ai folosit creditul si, in functie de ce ai facut, s-a consumat. Daca tot aveai 5 €, mai bine activai o optiune. Eu am o optiune de 5 € in care primesc minute si sms nelimitat in retea, 100 minute nationale si nu mai stiu cat (dar mult) internet. Primesc si bonusuri la toate astea. Pe total, nu consum cat primesc.

| AndreiRo322 a răspuns:

Vroiam sa spun ca mi-am reincarcat cu 5 euro