| FloriniReaL a întrebat:

Am o problema la telefonul Samsung Galaxy S GT-i9000. M-am documentat de pe net si am aflat ca telefonul ar merge ok la android 4.0.2 sau ceva apropiat, el avand din fabrica versiunea 2.3.2 daca nu ma insel... Nu mai tin minte. Este vorba de android cyanogen. Am facut root la telefon, am parcurs toti pasii, am copiat cele 2 arhive pe telefon (android + aplicatii google), am dat wipe la data si la cache iar apoi cand am dat install la android imi aparea o eroare mereu si se restarta, asta era din vina cardului SD pe care l-am scos iar apoi a mers, s-a instalat. A pornit, mergea, totul era ok, insa mai aveam de instalat aplicatiile google. Cum intram mai greu in recovery mode trebuia sa incerc de mai multe ori si ca sa nu astept scoteam si bagam bateria de fiecare data. Pana la urma nu a mers si a mai aparut inca o problema. Cand sa pornesc telefonul se intampla asta, la infinit:
https://www.youtube.com/watch?v=2vJM38PdQ14&feature=yout u.be
Eu cred ca este vreo problema la baterie, mai ales ca nu merge sa-l incarc. Cand era stins si il bagam la incarcat, aparea o baterie verde care se tot incarca, insa acum apare doar un cerc din punctulete albe (ceva gen mouse de la windows cand se incarca) si apare bateria din cand in cand, care este neagra, adica descarcata...
Dau funda, help pls.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Realizezi ca chestiile astea gen instalare rom sunt pentru utilizatori cel putin cu niste cunostinte medii?
Tu temporar esti pe minim. Medii presupune ca stii ce sa cauti, stii unde sa cauti si esti capabil sa instalezi ceva fara a urmari un toturial vechi de 2-3 ani. Ca avand tutorialul vechi, normal ca o sa ai numai probleme, plus ca 4.0.2-ul garantat are bug-uri.

| FloriniReaL explică (pentru sltlp):

Nu am venit aici sa vad reprosuri. Daca esti asa interesat, eu m-am pus in locul unui prieten care a facut asta, el nu are cont TPU, doar il ajut.

| hp8510p a răspuns:

A intrat in bootloop.Intra in recovery si dai wipe data/factory reset apoi da wipe cache! Asa va merge pentru ca nu ai dat wipe cache inainte de instalarea romului si vechiul cache a ramas in telefon.

| FloriniReaL explică (pentru hp8510p):

Am dat wipe si la data si la cache. Nu pot intra in recovery. Telefonul poate sta doar oprit sau cum puteti vedea in video. Eu incerc sa intru in recovery mode, nu merge, nici macar in download-ing.

| FloriniReaL explică (pentru hp8510p):

Si inca ceva. De ce prima data a mers ok? Si mi-a aparut si robotelul de la cyanogen care se invartea, acum nu mai apare. Cand incerc sa intru in recovery mode se intampla aceeasi chestie cu ce este in video, doar ca mai repede: apare galaxy s gt i9000 2 secunde, apoi cyanogen iar apoi se stinge si se aprinde iar, si tot asa. Deci nu intra in recovery mode.

| hp8510p a răspuns (pentru FloriniReaL):

Probabil cand ai scos bateria telefonul isi "aranja" romul... daca nu poti intra nici in download mode nici in recovery ai facut un soft brick.Cumpara un USB Jig de aici http://www.tocmai.ro/......38251.html il bagi in mufa telefonului (telefonul sa fie inchis) si iti intra in download mode! Apoi instalezi un rom oficial cu Odin.

| FloriniReaL explică (pentru hp8510p):

Am instalat android-ul, mergea bine, mai aveam de instalat aplicatiile google insa nu am mai putut intra in recovery mode... asa ca tot scoteam bateria.

| FloriniReaL explică:

Am rezolvat. Versiunea de android nu are bug-uri, momentan.
Am reusit sa pornesc telefonul dupa ce am descarcat bateria complet.