| IQ a întrebat:

Am Samsung galaxy s2 simplu, versiune android 2.3.3.E posibil sa ii fac upgrade la android? Ce trebuie sa fac?

2 răspunsuri:
| MOvidiu a răspuns:

Cum se caută cea mai recentă versiune software?
Opţiunea 1. OTA (Over The Air), fără cablu
Accesaţi Setări > (Mai multe) > Despre dispozitiv > Actualizare software > actualizare

Înainte de upgrade-ul prin OTA:

Se recomandă să utilizaţi o reţea Wi-Fi adecvată pentru a evita tarifele mari pentru date ale operatorului.
Încărcaţi bateria (peste 50% din capacitate) şi asiguraţi-vă că dispozitivul are suficientă memorie. (cel puţin 1 GB)
Nu scoateţi bateria în timpul upgrade-ului.
Nu utilizaţi dispozitivul în modul root.
Opţiunea 2. Computer cu cablu
Instalaţi „Kies" şi rulaţi-l după ce aţi conectat telefonul. Urmaţi instrucţiunile afişate în meniul de upgrade de software din „Kies".

Accesaţi Kies
Opţiunea 3. Accesarea magazinelor
Magazinele Samsung Experience Shops (SES) acceptă Smart Service* cu upgrade de software. Solicitaţi serviciul de upgrade de software de la un Samsung Experience Consultant din magazinul Samsung Experience Shop; vă puteţi bucura liber de dispozitivul Samsung, de accesorii şi de conţinut în timpul upgrade-ului.

| IQ explică (pentru MOvidiu):

Va multumesc pentru ajutor, dar puteti fi mai explicit? Nu ma pricep foarte bine la astfel de lucruri. Nu inteleg ce trebuie sa fac cu optiunea OTA si cum intru la aceasta optiune, la fel si kies.Imi puteti da mai multe informatii?