| Nutu09 a întrebat:

AM si eu o intrebare ce telefon este mai bun Alcatel pixi one touch sau Alcatel pixi one touch t pop.Sinca un lucru care fotografiaza mai calitativ dar acest raspuns il vreau dupa calitate nu dupa megapixeli?

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Ambele telefoane sunt foarte slabe. As fi curios unde ai gasit asa ceva de vanzare si cam care ar fi preturile dar sa-ti raspund la intrebare.
Telefoanele sunt foarte asemanatoare din punct de vedere al specificatiilor, adica procesor, ecran, retele etc. Singura diferenta de luat in considerare ar fi camera mai buna la T'Pop, de 3.2 megapixeli fata de 2 megapixeli ai lui pixi one touch, deci clar cel cu camera de 3.2 va face poze la o rezolutie mai buna, deci automat si mai clare.
Diferentele de pret sunt aproape insesizabile, dar totusi telefoanele sunt foarte slabe, procesoare slabe si ecrane slabe, iar cei 256 mb ai memoriei RAM o sa iti stearga si ultima speranta de fluiditate a telefonului.
Daca esti in postura de a achizitiona un telefon, mai bine spune-mi suma si o sa pot sa-ti recomand altceva.

| Nutu09 explică (pentru paulpaul25):

Imi poti explica ce este memoria RAM?

| paulpaul25 a răspuns (pentru Nutu09):

Da, o sa incerc sa iti explic. Memoria RAM, atat la telefoane cat si la calculatoare este locul, componenta, in care ajung datele inainte de a fi prelucrate de catre procesor. Deci absolut tot trece prin acea memorie RAM si asta influenteaza cat de repede, cat de bine si fluid se misca. Deci influenteaza in mod direct modul de functionare. Cu cat ai un procesor mai bun si mai multi mb de RAM, cu atat se va misca mai bine telefonul respectiv. Orice program sau joc are setata o minima de memorie RAM. Adica nevoia minima pentru a putea rula pe dispozitivul respectiv, in cazul acesta pe telefon. Daca minima stabilita pentru acea aplicatie se apropie de totalul memoriei tale RAM, atunci aplicatia va consuma multa memorie ram iar tie iti va merge greu sau chiar se va opri. Deci in concluzie mai multa memorie RAM inseamna performante mai bune fie ca vorbim de calculatoare fie ca vorbim de telefoane.

| Nutu09 explică (pentru paulpaul25):

Adica cum joculile care au mai mult de 256mg nu mer sau cum?

| paulpaul25 a răspuns (pentru Nutu09):

Nu e vorba de marimea jocurilor.
Este vorba de cat de mult cer, 256 mb RAM, nu este vorba de spatiul de stocare sau marimea jocului ci " cerintele acestuia ". Fiecare joc are nevoie de un anumit procesor pentru a rula, de o anumita placa video, etc. La fel e si cu jocurile pentru telefoane, ca sa ruleze au nevoie de memorie RAM.

| Nutu09 explică (pentru paulpaul25):

Dar 512 RAM este bun?

6 răspunsuri:
| Nutu09 explică:

Sinca ceva ce am uitat sa adaug care e mai scunp dintre ele sau sunt la acelasi pret?