| floryn2007 a întrebat:

am si eu o intrebare. Cum pot folosi cardul sd ca memorie interna la telefon? Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Aplicatiile se memoreaza automat doar pe memoria interna (cu exceptia celor portabile, cum sunt jocurile).
Asta pentru ca sistemul are nevoie de stabilitate, iar daca scoti cardul sau acesta se defecteaza, aplicatiile ar genera erori care le-ar face inoperabile si ar da peste cap dispozitivul. E bine ca pe memoria externa sa salvezi fotografii, inregistrari video si documente, iar pe memoria interna sa lasi spatiu exclusiv pentru aplicatiile instalate.

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Nu poți.
Memoria internă e una și memoria de stocare e alta.
Când vei cumpăra următorul telefon să îți amintești asta.

| Bizon95 a răspuns:

NU poti decat cu un telefon root-at (pe ala poti sa faci ce vrei)

altfel, de ani de zile Android-ul monteaza memoria interna ca fiind "SDCard" iar sdcard-ul in sine ca external storage

| Petru535 a răspuns:

Păi poți să intri în setări la aplicații la spațiu de stocare și daca ai un card iti va apărea mutare pe card sd/memorie interna. Iar la poze, depinde de la telefon la telefon. La Samsung cu Android 9 (A10 2019) ti apăsat pe poza si dai la mutare pe card sd.

| floryn2007 explică (pentru Petru535):

Nu de asta este vorba eu zic cand instalezi o aplicatie sa se mute instant pe card

| dannyel86 a răspuns (pentru floryn2007):

Aplicatiile se memoreaza automat doar pe memoria interna (cu exceptia celor portabile, cum sunt jocurile).
Asta pentru ca sistemul are nevoie de stabilitate, iar daca scoti cardul sau acesta se defecteaza, aplicatiile ar genera erori care le-ar face inoperabile si ar da peste cap dispozitivul. E bine ca pe memoria externa sa salvezi fotografii, inregistrari video si documente, iar pe memoria interna sa lasi spatiu exclusiv pentru aplicatiile instalate.