| Bibicsm a întrebat:

Am un abonament pe 2 ani la Orange nefinalizat (mai este cam un an). Vreau sa ma portez la Vodafone. Dupa portare va trebui sa platesc in continuare facturile celor de la Orange, luna de luna, pana se finalizeaza abonamentul?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
N-ai cum sa te portezi la Vodafone daca nu inchei ( reziliezi) contractul cu cei de la Orange, pentru ca portarea trebuie sa ti-o accepte si Orangeul.
Daca vrei sa te portezi, trebuie sa achiti plata pe facturile pe lunile care au mai ramas, si poate si o taxa de reziliere ( scrie in contreact daca este cazul), altfel nu ai cum pentru ca ca un numar sa se poate porta, trebuie acceptul si de la vechea firma pe care tu inca mai ai contract cu ea.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa te portezi trebuie sa reziliezi contractul cu Orange si sa suporti costurile aferente rezilierii

| Gizăz a răspuns:

Tu eşti pe bune?

1. În primul rând, abonamentul implică un contract semnat. Te-ai angajat să le plăteşti serviciile pentru doi ani. Dacă nu mai plăteşti, te vor da în judecată. Ca să ieşi de sub contract mai devreme trebuie să le plăteşti daune. Credeai că acel contract e o foaie semnată între doi copii sau ce?

2. Nu ai cum să portezi un număr aflat sub abonament. Aia merge numai cu cartela. Vei putea porta abia după ce scapi de abonament.

| Bibicsm explică (pentru Gizăz):

Nu ma judeca, ok? Am doar 12 ani si am pus intrebarea asta sa fiu informata, nu luata in ras de persoane ca tine. Mersi ☺