| Stefan123x a întrebat:

Am un bluboo S8 caruia trebuie sa ii schimb display-ul Lcd, insa am o nelamurire. Am gasit display-ul pe Aliexpress, nu am putut gasi altundeva, insa nu ma plang.

Acestea sunt specificatiile telefonului:

https://www.devicespecifications.com/en/model/b68644ad

Acestea sunt produsele care mi-au placut mie mai mult:

https://:///......59939.html

https://:///......87929.html

Bine pana aici, insa acum intervine problema mea:

In specificatiile telefonului se poate observa rezolutia display-ului fiind de 1440x720 pixeli, ok..., insa Cele douo ecrane au astfel: Primul (link 1) are Display rezolution 1920x1080, ceea ce e peste specificatiile telefonului, nu m-ar deranja rezoluie full hd la un telefon cu ecran hd, insa nu stiu care este compatibil asa ceva; Buba mai mare este ca la acelasi produs mai scrie ( In descrierea acestuia) Si Rezolution 1440x720, ceea ce mi trebuie( O sa vedeti asta singuri)

In linkul cu numarul 2 este un alt display, acesta avand specificata rezolutia ca fiind de 1280x720, ceea ce e sub specificatiile telefonului.

Pe care ar trebui sa il iau? Pe cel cu 1920x1080 ( care mai e in acelasi timp si 1440x720 =]] ) sau pe cel cu 1280x720?

Pe langa acestea lamuriti-ma si pe mine de ce acela are specificate 2 rezolutii? Una fiind mai mica si cealalta mai mare.

Si inca ceva ar fi: sunt ambele compatibile? Acel full HD e ok montat pe un telefon cu ecran original HD?

Multumesc Anticipat!

10 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

De ce ai luat un produs ce apartine unui brand necunoscut?

| Stefan123x explică (pentru LPCTSTR):

Nu e chiar atat de necunoscut, Intr-adevar e "chinezarie" insa nu l-am luat eu, l-am primit de la fratemi-u si vreau sa il repar.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Stefan123x):

Ești sigur că îl poți/te poate considera frate?

| Stefan123x explică (pentru LPCTSTR):

Hmm, amuzant.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Stefan123x):

Nu de alta dar... doar o glumă sa fie de să nu îți ia fratele ceva mai puțin calitativ... zic și eu.

| Stefan123x explică (pentru LPCTSTR):

Nu am zis ca mi l-a luat mie, l-a avut el, l-a spart, si-a luat altul si i-ai eu l-am luat de la el sa il repar, deoarece eu am o caramida de telefon, nu ma deranjeaza ca e un brand mai putin cunoscut cat timp e mai bun decat ce am eu, plus ca nu e ceva prost in care sa bag multi bani, la pretul unui display de genu nu ma deranjeaza sa il repar, chiar si daca mi-as lua altul dupa.

| Bogdan70001 a răspuns:

Pai indiferent de ecran telefonul tau tot va reda doar HD cu aceeasi rezolutie pe care ai avut-o si cand l-ai cumpart, pentru ca tu poti sa ai ecran de 4K, daca placa ta de baza poate duce doar HD, doar HD va duce

| Stefan123x explică (pentru Bogdan70001):

Ok, deci nu conteaza pe care il aleg din cele douo?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Stefan123x):

Nu,tu tot HD o sa vezi atat timp cat atat duce placa ta de baza.Nu uita de fundita daca te-am ajutat
Acum nu-s responsabil daca tu ti-ai luat un ecran gresit eu ti-am zis logica

| Stefan123x explică (pentru Bogdan70001):

Ok, ok am iteles ca tot hd o sa vada, insa tu te-ai focusat fix pe intrebarea mea, nu ai mai luat in calcul ca e doar un display pe un telefon.
Am pus intrebarea pentru cineva care se pricepe sa imi raspunda la intrebarea: E bun un display x pe un telefon x? Chiar daca as fi avut un Samsung caruia imi trebuia un display, aceeasi problema as fi avut-o si aceeasi intrebare as fi pus.