| sorinel98 a întrebat:

am un Huawei p20 mate pro și l-am băgat sub apa, a mai mers câteva ore și după aceea nu a mai mers nu se mai aprinde, când îl bag la încărcat apare semnul de încărcare și după aceea pe ecran apare ceva albastru și se oprește, îmi puteți spune ce e de făcut?

6 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Ai luat TzeH2O!

| sorinel98 explică (pentru Speranta12):

Ce e aia? Când e conectat cu leptopul și apăs butonul de aprindere și de volum apare ceva cu resetare și câte-o data e imaginea clara câte-o data nu

Răspuns utilizator avertizat
| crysty1222 a răspuns:

Nu-l mai conecta la incarcator sau alte surse de curent. Fugi cu el la un service GSM sa-l curete baietii de acolo daca se mai poate. Posibil sa fi ajuns apa pe placa de baza si sa faca scurtcircuit pe undeva. Daca il mai bagi la incarcat e posibil sa-l strici de tot.

| Blacksroses a răspuns:

Pune-l intr-un bol cu orez, absoarbe apa

| Ineys a răspuns:

Water Resistant nu e acelasi lucru cu WaterProof.
Water Resistant inseamna rezistent la apa pe cand WaterProof inseamna impermeabil ceea ce un telefon nu este.

Daca are IP68 asta nu inseamna ca trebuie scufundat. Aia e pentru cand ploua pe el, e stropit de apa, etc etc. Probabil l-ai scufundat prea adanc si a fost presiunea prea mare.
Solutia e sa-l lasi sa se usuce complet intr-un bol cu orez, de preferat cateva zile.