| DoBrOOO2001 a întrebat:

am un Huawei P30, simplu, nu lite, nu pro și de ceva timp m-am cam îndrăgostit de IOS și am primit o oferta, de la o cunoștință, cu un iPhone 8 plus cel de 64, puteți sa îmi dați o recomandare? Merita sa fac schimbul?

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Acum pe e-mag preturile sunt in favoarea schimbului. Un Iphone 8+ merge pe le 3000 in timp ce Huaweiul e pe la 2300 (redus) si cred eu ca o sa mai scada dat fiind faptul ca urmatoarele modele de Huawei nu o sa mai aiba acces la magazinul play.

La capitolul cat castigi in termeni de bani, merita schimbul. Acum, cand vine vorba de specificatii, o sa piersi si la camera si la rami si la memorie..cam la toate capitolele.

Deci daca vrei IOS si sa fii pe plus la valoarea dispozitivului, poti face schimbul, dar ca performante Iphone-ul e cu 3 generatii in urma deci va fi mai slab.

| bogdan324 a răspuns:

Personal nu cred ca merita, P30-ul si asa este fulger ca si performanta,are camera mult mai buna fata de acel iphone(bate si camerele de la iphone-uri mai noi),durata de viata a bateriei foarte buna dupa parerea mea(cel putin din experienta mea cu telefoanele Huawei), ecran mai mare(aici e subiectiv, fiecare cum ii place)
Insa daca esti dispus sa faci un downgrade la cele spuse de mai sus si vrei sa treci pe ios e alegerea ta, da, adevarat ca ios-ul se misca impecabil insa cam ala ar fi singurul avantaj pe care l-as vedea.

| DoBrOOO2001 explică (pentru bogdan324):

E chestia și ca Huawei ul a scăzut foarte mult în preț, normal nu ma aștept sa rămână același preț, dar a scăzut foarte mult din ziua în care l-am luat, și din câte știu iPhone 8 plus e puțin mai scump, și mai de încredere în vânzări, eu nu iau telefoane sa le țin, le iau sa ma distrez puțin cu ele și sa le dau mai departe, știu ca fac practic un down grade la performanta, dar de când cu cearta cu Android, Android 10 mi se pare un, se mai si blochează câte odată, nu știu sigur dacă doar la mine, și voiam sa ma schimb pe IOS fiind mai sigur și ma gândeam ca poate dacă nu imi place sa îl dau mai departe

| bogdan324 a răspuns (pentru DoBrOOO2001):

Daca pur si simplu le schimbi in continuu atunci da-l pe iphone, eventual incearca sa mai ceri o diferenta poate mai scoti si ceva in plus
Intr-un fel da, e adevarat ca lumea cumpara mai mult pentru brand anumite telefoane, indiferent de specificatii.