| AlexSTN90 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy J3(2016) si as vrea sa-i dau un Factory Reset... dar ma tem de o problema:
1. Contul meu de Google are verificarea in doi pasi activata si nu mai stiu codurile acelea 8 pe care ti le da si nu mai pot dezactiva verificarea.
Si 2. Mi-e frica ca dupa Factory Reset (dupa ce trec de conectarea la WI-FI, alegerea limbii, etc) o sa-mi apara acolo ca acest telefon a fost resetat si ca trebuie sa-mi confirm contul. Eu stiu Email-ul si parola dar mi-e teama ca nu o sa ma lase sa ma conectez din cauza verificarii in doi pasi de care va spusesem mai devreme.
Ce credeti... o sa am sanse sa-mi apara acea confirmare a contului sau ca o sa ma puna sa-mi creez un cont nou ceea ce ar fi excelent. Am inteles ca uneori nu se va afisa acea confirmare a contului, nu stiu daca e adevarat. Va rog sa ma ajutati! O seara minunata va doresc!

7 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Mda,mai mult ca sigur nu vei putea rezolva cu un reset pentru ca dupa o sa-ti ceara din nou parola.

Incearca sa reflash-uiesti firmware-ul (sau mai bine unul din alta tara) si vezi daca-ti mai cere contul

Daca inca ti-l cere descarca un Custom ROM bazat pe Android stock de pe net (daca exista) si il flash-uiesti.Dar nu te vei mai putea intoarce niciodata la Samsung Experience( Android-ul celor de la Samsung) pentru ca iti va cere din nou codurile

| AlexSTN90 explică (pentru Bogdan70001):

Cum adica sa-mi reflash-uiesc firmware-ul? Poate afecta ceva?

| AlexSTN90 explică (pentru Bogdan70001):

Cum adica sa-mi reflash-uiesc firmware-ul? Cu ce ma ajuta? Afecteaza ceva?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru AlexSTN90):

Cand reflash-uiesti firmware-ul practic se inlocuieste fiecare fistser din sistem cu unul "fresh' (adica nou).Dar este posibil sa nu mearga pentru ca nu am auzit de procesourl pe care il are (adica nu-i nici MTK nici SD) si na... Pe telefoanele MTK in general asta merge, dar pe cele SD nu merge.Cand ti-am dat solutia asta m-am bazat pe ideea ca este un telefon vechi

Dar a 2-a varianta prin flash-uirea unui CUsotm ROM inca este valabila si o sa mearga 100%

| AlexSTN90 explică (pentru Bogdan70001):

Si daca elimin acest cont din telefon si creez altul dupa Factory Restet imi va cere contul pe care l-am sters sau pe cel pe care l-am creeat nou?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru AlexSTN90):

Sincer,nu stiu.N-am incercat niciodata treaba asta.

| AlexSTN90 explică:

Dar daca elimin acest cont de google din telefon si adaug altul nou, va ajuta cu ceva?