| adriann12344321 a întrebat:

Salut TPU
Am un Samsung Galaxy S4, am si o maneta de pc am cumparat 2 capuri unu care se baga in telefon acolo unde se incarca iar celalalt vine bagat in primu si apoi vine conectata maneta...numai ca daca o conectez nu merge nu se intampla nimic...nu imi apare nmc dc? ce sa fac? sad

13 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ori maneta nu e buna, ori cablul usb nu e bun, insa trebuie sa ai ceva joc ca sa vezi ce vrei tu, plus ca in unele cazuri e nevoie sa schimbi de la metoda imput.
2. Cumpara o maneta mai serioasa, gen una de ps3, ca sa nu iti bati capul cu cabluri(cu cea de ps3, cu sixaxis aplicatia, conectezi prin bluetooth si gata).

| RB26DETT a răspuns (pentru sltlp):

Am conectat o maneta hama sau serioux nu mai stiu ce era la un Sony xperia M! De asemeni a mers si maneta de Xbox si PS, daca ma uit bine pe gsmarena iti spune clar ca s4 nu are OTG adica on the go! Acest suport este pentru mouse, tastatura, stick-uri usb, manete, etc. Nu suporta telefonul, nu mai da vina pe cabluri sau maneta, telefonul nu are suport pentru asa ceva, incearca faza cu bluetooth-ul ca este mult mai probabil sa meargawinking

| sltlp a răspuns (pentru RB26DETT):

Eu nu stiu unde ai gasit tu ca s4 nu are otg, ca de la s2, toate s-urile au sport otg si mhl.

| RB26DETT a răspuns (pentru sltlp):

Mda, am conectat un S2 cu un mouse si nu a mers, am conectat cu o tastatura si nu a mers, am conectat aceeasi maneta ce am conectato cu telefonul meu si a mers doar partial pe cand pe telefonul meu puteam sa umblu prin meniu sa joc si jocuri tongue tastatura si mouse-ul sunt ale mele si le-am testat pe xperia M si merg perfect! Nu stiu ce OTG au Samsung-urile, au doar usbhost dar nu vad otg! Nici note 4 nu are otg, probabil usbhost este cam acelasi lucru dar nu inteleg de ce nu au mers tastatura si mouse-ul...

| sltlp a răspuns (pentru RB26DETT):

Ce ai mai ladaut M-ul ala. S2 are suport otg. https://www.youtube.com/watch?v=d3Gy1VFKHiw
https://www.youtube.com/watch?v=giJXF5pIITc
https://www.youtube.com/watch?v=nY0PSbR6w9g
Si s3 si s4 si s5 si toate au. Nu stiu ce faci tu de nu iti merge.

| adriann12344321 explică (pentru sltlp):

Da voiam sa ma joc asphalt 8 si am o maneta de la hama...

| adriann12344321 explică (pentru RB26DETT):

MS dar faza e ca la un coleg merge numai ca el are maneta de ps3 tot prin cablu conectata, si eu maneta de pc...sad

| sltlp a răspuns (pentru adriann12344321):

Cu root colegul rezolva si fara cablu(am zis, cu sixaxis...).

| adriann12344321 explică (pentru sltlp):

Deci cu maneta mea nu ma pot juca?

| sltlp a răspuns (pentru adriann12344321):

Posibil sa mearga posibil sa nu, teoretic functioneaza, iar in emulatoare ai 95% sanse sa functioneze.

| adriann12344321 explică (pentru sltlp):

Pai si ce tr sa fac ca sa mearga?

| sltlp a răspuns (pentru adriann12344321):

Nici cu emulator nu o vede?
Daca nu, iti trebuie ceva custom rom, dar iti anuleaza garantia.

| adriann12344321 explică (pentru sltlp):

Mai deci am o maneta de PC vr sa ma joc asphalt 8 am cumparat 2 capuri care se baga in telefon apoi maneta in ele...cand conectez maneta nmc? dc?