| yAdrian a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S4 LTE ( i9505 ) este de 16 GB si cand dau la memorie imi arata doar 9 si ceva disponibili. Vreun sfat ceva? Idee?

9 răspunsuri:
| DanielVălean a răspuns:

Poate aia 9 au mai ramas din memoria ta iar restul au fost ocupati. Sau aia e memoria RAM.

| vega358 a răspuns:

Cei 9 au ramas. Ceilalti 7 cred ca sunt ocupati de aplicatiile care le-ai avut la inceput

| yAdrian explică:

@Daniel Valean: Memoria totala arata ca am 9 GB. Memoria ram e de 2GB.
@vega358: Cum adica aplicatiile care le-am avut la inceput? Nu inteleg... Si sa fie 7GB? straight face Mi se pare prea mult...

| IonutRM a răspuns:

Sistemul android ocupa destul de mult mai ales la o versiune superioara lui 4. x.x deci, 4-5GB sunt ocupati de "sistem"(touchwiz...)+aplicatiile instalate de Samsung de cand il cumperi.Deci 6Gb sunt ocupati din Fabrica.

| yAdrian explică:

Asa mult softul 7GB? straight face Hai zici 3-4GB dar nu 7... Daca aveam memoria de 8 GB ramaneam cu 1? Nu are cum sa ocupe 7GB sistemul de operare. Am Andriod 4.3
Se poate face downgrade la soft?

| floppy98 a răspuns:

Daca ai card de memorie si telefonul are acel timpp de memorie iti spun de acuma ca aceci 7gb de memorie ocupata sunt de la soft, aplicatii, datele aplicatilor,
daca obisnuiesti sa faci poze, sa filmezi se poate pune in memoria telefonului si nu pe card... sunt multe modalitati prin care memoria interna a telefonului poate fii ocupata "in nestire"
incearca programe de curata a memoriei chache ceva gen

| yAdrian explică:

Nu ati inteles nici unul. Frate e asa greu?
Deci, Setari > Mai multe > Spatiu de stocare si aici imi arata: Memorie dispozitiv, spatiu total [ 9.27 G ]! Asta ma intereseaza. De ce arata 9, cand el e de 16? straight face

| leftergiu a răspuns:

Si eu am aceiasi problema. Am un prieten care şi el şi-a luat un S4 si lui ii arata '' Memorie totala 16 '', mie insa ca am doar 9.27.

| leftergiu a răspuns:

Si eu am aceiasi problema. Am un prieten care şi el şi-a luat un S4 si lui ii arata '' Memorie totala 16 '', mie insa ca am doar 9.27.
Să înteleg că nimeni nu stie?