| Iulian743 a întrebat:

Am un telefon de la Telekom, Speedsurfer (Huawei ascend g6) si vreau sa fac upgrade la android. De exemplu : vreau sa schimb versiunea 4.3 jellybean la 4.4 kitkat sau 5.0 lollipop si mai vreau sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari (DAU FUNDA)
1. Daca fac update pierd garantia?
2. Daca fac update trebuie sa fac si root?
3. Cum fac update la android?
P.S: Daca pierd garantia nu mai are rost sa raspundeti la intrebarile 2 si 3. Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Huawei Ascend G6 NU are update oficial la Android 4.4 sau 5.0!
Acest model de telefon are Android 4.3 ( Jelly Bean ) şi ( probabil ) cu acesta va rămâne - vezi linkul :
http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_g6-6136.php

Oricum, poţi verifica dacă apare vreun update oficial - vezi detalii la linkul :
http://consumer.huawei.com/......u10-en.htm

2-4. Deci, NU ai cum să instalezi Android 4.4 sau 5 decât cu Root şi Custom-ROM.

NU recomand să faci Root şi să instalezi Custom-ROM deoarece RIŞTI să-ţi strici telefonul şi PIERZI Garanţia :(

Toate cele bune.

1 răspuns:
| horseey a răspuns:

1. Nu, asta daca faci update din software-ul oficial Huawei. Dar ultima versiune lansata de Huawei este 4.3, deci nu poti face fara sa pierzi garantia.
2. Daca faci prin metoda oficiala, nu.