| Cristi48 a întrebat:

Salut, TPU. Am un telefon Samsung Galaxy A5 2016 si am cateva probleme (mai multe). I-am facut update la soft (da, stiu mare greseala) si am foarte multe probleme. Aplicatille imi dau de multe ori crash, am o problema cu bateria de fapt doua, cand telefonul e incarcat 90% sau 95% se incarca in maxim 30 de secunde la 100% si daca il scot din priza si-l folosesc maxim 15 secunde incepe sa se descarce imediat bateria, ma refer la faptul ca, daca stau doar in meniu si n-am nici o aplicatie deschisa. A doua problema la baterie ar fi faptul ca daca se descarca sub 15% mi se inchide si reporneste, dar ideea este ca imi face asa intr-una pana se descarca complet, nu-l pot opri sau daca-l bag la incarcat e degeaba, porneste se inchide, porneste se inchide (nu-mi face mereu problema aceasta, da' de cateva zile tot am problema ) s-a.m.d. Cand ii dau restart, de fiecare data imi zice "RCPComponents has stopped working". Mai am de mentionat faptul ca de multe ori, imi ia orazna soft-ul si incepe sa-mi deschida meniul, imi opreste/reporneste muzica intr-una, daca am ecranul oprit imi tot baga codul pentru deblocare, adica incearca, nu stiu cum exact sa ma exprim ( la fel, aceasta probleme nu apare mereu). Ce-mi sugerati, sa-l bag in service, ma gandesc sa-l duc la Orange de unde l-am cumparat sau la un service Samsung. Ideea este ca am nevoie de telefon (nu pentru jocuri sau ceva de genul, mai mult pentru mesaje/apeluri), daca ar fi sa-l duc la Samsung imi pot face ei reset la soft (nu sa-l reseteze la setarile din fabrica), adica la vechiul Android, nu la Marshmallow si daca ar fi sa-l ia cateva zile imi dau ei alt telefon pentru folosire? Sau ar putea sa-l schimbe direct?

2 răspunsuri:
| AKH404 a răspuns:

Du-te unde ai cumpărat device-ul. Nu ti-l înlocuiește. Îți face un downgrade. Ti-l readuce la versiunea anterioară. Nu primești alt telefon sa-l folosești cat timp el asta in service.
Și când completează procesul verbal pentru trimitere în garanții fii foarte atent de bifează și ce scrie in el aia de la Orange.

| AKH404 a răspuns:

Am uitat să-ți spun... Să ceri downgrade că dacă scrie resoftare îți bagă ultima versiune de Android.